Kiedy zmiany w egzaminach na prawo jazdy? Od lipca 2019 roku wchodzą w życie nowe przepisy

Od kilku lat pojawiały się sprzeczne informacje o możliwych zmianach w systemie zdawania na prawo jazdy. Przyszłych kierowców z pewnością zainteresuje fakt, że tym razem zmiany naprawdę nadchodzą, a termin ich wejścia w życie to już lipiec 2019.
Zobacz wideo

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało nowelizację przepisów ubiegania się o prawo jazdy, która wejdzie w życie już 1 lipca 2019 roku (dla zmian dotyczących pracy egzaminatora i wyznaczania konkretnych godzin egzaminu jest to 1 stycznia 2020 roku).

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Maksymalnie 8 egzaminów dziennie

Sporą zmianą, która z pewnością wpłynie korzystnie zarówno na zdających, jak i egzaminujących, jest ustalenie dziennego limitu egzaminów dla osób je przeprowadzających. Teraz egzaminator będzie mógł w ciągu jednego dnia przeprowadzić nie więcej niż 8 egzaminów praktycznych w zakresie prawa jazdy kat. B. i nie więcej niż jeden egzamin praktyczny na godzinę.

W założeniu resortu wprowadzenie takiego limitu ma zakończyć celowe oblewanie kursantów tylko po to, żeby egzaminujący zdołał wyrobić dzienną normę podyktowaną przez pracodawcę. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Infrastruktury, dzięki nowelizacji "egzaminatorzy będą mieli więcej czasu na spokojną i bardziej obiektywną ocenę umiejętności kandydatów na kierowców”.

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Koniec z wielogodzinnym oczekiwaniem

Teraz coś o zmianach w egzaminach praktycznych i teoretycznych. Do tej pory często było tak, że osoba zapisana na egzamin na godzinę 9:30 równie dobrze mogła zacząć go dopiero o 11:00. Bo pora startu egzaminu była podana tylko orientacyjnie. Nowelizacja przepisów ma zakończyć wielogodzinne oczekiwanie w długich kolejkach. Wraz z wejściem zmian w życie egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy będzie się rozpoczynał o dokładnie wyznaczonej godzinie.

O negatywnym wpływie wielogodzinnego czekania na kursantów nie omieszkało wspomnieć samo Ministerstwo. Na swojej stronie zaznacza, że "zbyt długi czas oczekiwania na egzamin powoduje większy stres u zdających i niejednokrotnie wpływa negatywnie na wynik egzaminu”. Co równie ważne, niepewność w kwestii godziny rozpoczęcia egzaminu dezorganizowała ludziom dzień. Wyeliminowanie tego irytującego elementu z pewnością wyjdzie kursantom na dobre.

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Kategoria AM teraz także na czterokołowcu

Obecnie egzamin praktyczny na kategorię AM (dawna kara motorowerowa) odbywał się wyłącznie przy użyciu motoroweru. Nowelizacja z lipca 2019 roku ma pozwolić osobom z problemami zdrowotnymi na skorzystanie także z czterokołowca lekkiego, przy zdawaniu na tę kategorię prawa jazdy.

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Koniec z niepotrzebnymi pieczątkami

Ostatnia, ale wcale nie najmniej ważna zmiana, dotyczy pieczątek i jest pokłosiem uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. Wraz z wejściem nowych przepisów w egzaminach na prawo jazdy, egzaminatorzy, instruktorzy i wykładowcy nie będą dłużej musieli stosować na dokumentach pieczęci, a jedynie podpis (imię i nazwisko) oraz numer uprawnień.

TOK FM PREMIUM