Kard. Nycz powołał zespół ds. zbadania działań podjętych ws. ks. Olejniczaka

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz powołała zespół ekspertów do zbadania zgodności z obowiązującym prawem państwowym i kościelnym wszystkich procedur i działań podjętych ws. ks. Dariusza Olejniczaka - poinformował rzecznik Archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński.

W skład zespołu powołanego przez kard. Nycza weszli prof. Paweł Wajda, który ma być jego przewodniczącym, mec. Michał Stępniewski oraz ks.dr hab. Marek Stokłosa.

Jak poinformowano w komunikacie Archidiecezji warszawskiej, celem prac zespołu "jest troska o ochronę dzieci i młodzieży".

Zespół rozpocznie pracę w poniedziałek, a wyniki jego prac kard. Nycz przedstawi odpowiednim władzom kościelnym.

Ksiądz mimo wyroku prowadził rekolekcje

11 maja miała miejsce premiera filmu dokumentalnego "Tylko nie mów nikomu" Tomasza Sekielskiego, w którym przedstawiono przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchowne. W filmie pokazano, że ks. Olejniczak mimo prawomocnego wyroku sądu prowadził rekolekcje, w których uczestniczyły dzieci.

W sprawie księdza Olejniczaka dochodzenie prowadzi też Prokuratura Rejonowa Warszawa Mokotów, które zostało wszczęte w dniu 10 kwietnia 2019 r. Zostało zainicjowane zawiadomieniem pełnomocnika jednej z pokrzywdzonych małoletnich.

Opozycja chce komisji

Właściwie cała opozycja - na czele z Wiosną i Platformą Obywatelską - postuluje, żeby stworzyć państwową komisję, złożoną z polityków i ekspertów, która przeanalizowałaby wszystkie przypadki pedofilii w Kościele.

Taki zespół miałby uprawnienia śledcze i dostęp do kościelnych archiwów. Szczegółowe zasady działania komisji w poniedziałek ma przedstawić Platforma. Prawo i Sprawiedliwość nie mówi zespołowi "nie", ale tylko pod warunkiem, że badałby on wszystkie przestępstwa seksualne wobec nieletnich, a nie tylko te, do których doszło w Kościele katolickim.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (11)
Kard. Nycz powołał zespół ds. zbadania działań podjętych ws. ks. D. Olejniczaka
Zaloguj się
 • robertes777

  Oceniono 1 raz 1

  Jest potrzebna komisja państwowa w skład której wejdą świeccy, seksuolodzy, prawnicy ... Najlepsza byłaby komisja na wzór australijskiej. Bo została powołana, by przebadać nie jedną instytucję, ale wszystkie instytucje, które mają kontakt z dziećmi. Przebadano wszystkie kościoły i związki wyznaniowe, szkoły, organizacje skautowe, kluby sportowe, chury. A to wszystko, by uniknąć oskarżenia o stronniczość - badamy wszystkich.

 • van Koski

  Oceniono 5 razy 1

  Na taką czapkę to mnie stać tylko ciekawe gdzie ją można kupić??, już ma krzyż zapewne ze złotym Jezusem nie!!, w czapce jeździłbym tramwajem nie kasował biletów ponieważ bym mówił że to czapka wujka biskupa nic bym nie ruszył

 • getz54

  0

  Nycz mierzy opinię społeczną miarą swojego lichego intelektu. Jego komisja będzie niczym komisja d/s banków posła Zawiszy, d/s AmberGold Wassermanowej, czy d/s Vat-u. Zakończy pracę wraz z Soborem Watykańskim III, jezeli on się kiedykolwiek rozpocznie. Zdarza się.

 • marudna.maruda

  Oceniono 3 razy -1

  Metropolita POWOŁAŁA?? Coś nas ominęło? Bo to gender jakiś!!
  Czy teraz do każdego księdza będzie oddzielny zespół wyjaśniający? A ile płacą za wskazanie prawdy?

 • Krzysztof Baranowski

  Oceniono 3 razy -1

  Złodziej powołał zespół złożony z niego samego i jego wspólnika celem zbadania niekorzystnego wpływu działalności złodzieja na dobre samopoczucie jego sąsiadów.
  Zaiste wyborny pomysł ;-)
  Ktoś się na to złapie?

 • maja Walec

  Oceniono 2 razy -2

  Przewodniczącym prokurator rodem z PRL znany obrońca pedofilów oraz zastępca arcy flaszka

 • adres_na_swinstwa

  Oceniono 2 razy -2

  Panu Nyczowi serdeczne życzenia raka trzustki. I dla kolegów z jego firmy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX