Kard. Nycz powołał zespół ds. zbadania działań podjętych ws. ks. Olejniczaka

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz powołała zespół ekspertów do zbadania zgodności z obowiązującym prawem państwowym i kościelnym wszystkich procedur i działań podjętych ws. ks. Dariusza Olejniczaka - poinformował rzecznik Archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński.
Zobacz wideo

W skład zespołu powołanego przez kard. Nycza weszli prof. Paweł Wajda, który ma być jego przewodniczącym, mec. Michał Stępniewski oraz ks.dr hab. Marek Stokłosa.

Jak poinformowano w komunikacie Archidiecezji warszawskiej, celem prac zespołu "jest troska o ochronę dzieci i młodzieży".

Zespół rozpocznie pracę w poniedziałek, a wyniki jego prac kard. Nycz przedstawi odpowiednim władzom kościelnym.

Ksiądz mimo wyroku prowadził rekolekcje

11 maja miała miejsce premiera filmu dokumentalnego "Tylko nie mów nikomu" Tomasza Sekielskiego, w którym przedstawiono przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchowne. W filmie pokazano, że ks. Olejniczak mimo prawomocnego wyroku sądu prowadził rekolekcje, w których uczestniczyły dzieci.

W sprawie księdza Olejniczaka dochodzenie prowadzi też Prokuratura Rejonowa Warszawa Mokotów, które zostało wszczęte w dniu 10 kwietnia 2019 r. Zostało zainicjowane zawiadomieniem pełnomocnika jednej z pokrzywdzonych małoletnich.

Opozycja chce komisji

Właściwie cała opozycja - na czele z Wiosną i Platformą Obywatelską - postuluje, żeby stworzyć państwową komisję, złożoną z polityków i ekspertów, która przeanalizowałaby wszystkie przypadki pedofilii w Kościele.

Taki zespół miałby uprawnienia śledcze i dostęp do kościelnych archiwów. Szczegółowe zasady działania komisji w poniedziałek ma przedstawić Platforma. Prawo i Sprawiedliwość nie mówi zespołowi "nie", ale tylko pod warunkiem, że badałby on wszystkie przestępstwa seksualne wobec nieletnich, a nie tylko te, do których doszło w Kościele katolickim.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM