Ks. Jacek Prusak o słowach abp. Jędraszewskiego: Jeżeli biskup nie głosi ewangelii, tylko rani ludzi, to nie trzeba go słuchać

- Sami biskupi się nie zmienią. To się nigdzie nie udało, dlaczego miałoby się udać w Polsce? - pytał w Poranku Radia TOK FM ksiądz Jacek Prusak. I dodał: - Zmiana biskupów na nowych nie wystarczy, jeśli ci nowi będą mieli taką samą mentalność.
Zobacz wideo

Dominika Wielowieyska pytała księdza Jacka Prusaka, czy po burzy w opinii społecznej, jaką przyniosła publikacja filmu braci Sekielskich o pedofilii w Kościele, w kręgu wyższych hierarchów nastąpią zmiany. - Nie wiem, jakie nastąpią zmiany personalne, ale to nawet nie jest najważniejsze. Została przebudzona świadomość społeczna. Biskupi mają przed sobą lustro. Sama zmiana takich biskupów na innych nie wystarczy, jeżeli ci nowi będą mieli taką samą mentalność - odpowiedział ksiądz Jacek Prusak. 

Zobacz koniecznie: TO SIĘ NIE UDA. Zmiany w Kodeksie karnym nie pomogą w rozliczaniu księży z przestępstw seksualnych wobec dzieci [KOMENTARZ]

Prowadząca stwierdziła, że "wierni mogą mieć poczucie, że nie mają wpływu na hierarchów". Przypomniała słowa arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, który w marcu podczas prezentacji kościelnego raportu o pedofilii w Kościele, uznał zasadę "zero tolerancji" wobec księży-pedofilów za nazistowską i bolszewicką. - To jest taka sytuacja, że wierni czują się bezradni - powiedziała Wielowieyska. 

Ksiądz Prusak odpowiedział, że "dobrze by było, żeby wierni protestowali". - Biskup ma coś do powiedzenia, jeśli są ludzie, którzy będą go słuchać. Jeżeli wypowiada się w taki sposób, że nie głosi ewangelii, a wręcz przeciwnie rani ludzi, to nie będzie miał do kogo mówić, jeśli nie będzie miał słuchaczy. Jeżeli będą ludzie, którzy nie chcą tego słuchać, albo będą umieli protestować, jeżeli zauważą, że taki czy inny biskup - nie chodzi mi o konkretne nazwiska, a sposób funkcjonowania – będzie ich ranił tym, co mówi, tylko dlatego że jest biskupem, to nie trzeba go słuchać - podkreślał ksiądz Prusak. 

Gość Poranka Radia TOK FM zwrócił uwagę, że 1 czerwca wchodzą w życie nowe wytyczne Watykanu dotyczące pedofilii. - Biskupi nie będą mogli czuć się bezkarni. Jak chcemy ich rozliczyć za błędy i grzechy przeszłości to mamy do tego prawo. Kiedyś nie było narzędzi, teraz będą. Mam nadzieję, że coś z tego będzie - mówił ksiądz.

Czytaj także: Abp Sławoj Leszek Głódź przeprasza za swoje słowa o "Tylko nie mów nikomu"

Według księdza Pruska w Kościele musi dojść do zmiany mentalności. - Teraz ofiara jest petentem, która o coś prosi Kościół, natomiast ksiądz jest związany ślubem posłuszeństwa z biskupem i ten będzie go chronił do samego końca. To musi się zmienić. Trzeba zrównać te obie strony. Mamy naleciałości klerykalne z wieków  - podkreślił gość Poranka Radia TOK FM. 

Dominika Wielowieyska odniosła się też do sprawy celibatu. - Jego łamanie jest znaczącym zjawiskiem wśród księży. Można odnieść wrażenie, że celibat jest obciążaniem dla Kościoła. Dlaczego nie mógłby być fakultatywny, skoro tak wielu księży ma z tym problem? - pytała dziennikarka. Ksiądz Jacek Prusak odpowiedział, że to "kwestia dyscypliny kościelnej, a nie dogmatu". - Samo zdjęcie celibatu niczego nie rozwiąże, jeżeli księża będą niedojrzali. Czym innym jest grzech, a czym innym przestępstwo. Ksiądz jest obywatelem, jeśli dokonuje przestępstw, ma być rozliczony w świetle prawa. I koniec - ocenił duchowny.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (47)
Ks. Jacek Prusak: Jeżeli biskup nie głosi ewangelii, tylko rani ludzi, to nie trzeba go słuchać
Zaloguj się
 • 13.napletkow.jezusa

  Oceniono 8 razy 4

  Ale ja już w podstawówce przestałem Was w ogóle słuchać.

 • mcguirre

  Oceniono 7 razy 3

  Ale przecież w Polsce ludzie nie wierzą w boga tylko w biskupa i księdza, wiec skąd mogą wiedzieć, że w tym momencie mają go nie słuchać ? Kto im to powie skoro nawet bóg nie jest autorytetem ?

 • kacykmoralny

  Oceniono 2 razy 2

  Wysyp "dobrych księży" ostatnio. Żadna niespodzianka, oni zawsze pojawiają się stadami, kiedy kościół wtopi potężnie. Pomiędzy wtopami jakoś ich mniej słychać.

 • boshary

  Oceniono 2 razy 2

  Bardzo słuszna uwaga.
  Tylko takich jest więcej na parafiach , na wsiach i to jest problem.

 • fletniapana

  Oceniono 6 razy 2

  coś za dużo ks.Prusaka w mediach ; to źle wróży (patrz Bartoś, Obirek, Lemański...)

 • eti.gda

  Oceniono 3 razy 1

  KsiężęeJacku! W XV w. jeden Pepik, zresztą też ksiądz, mówił niemal to samo, mówił też, że msza św. odprawiona przez księdza w stanie grzechu śmiertelnego jest nieważna. I że takich duchownych nie trzeba słuchać. I jak skończył?! Na stosie!

 • elemir

  Oceniono 3 razy 1

  To jest wszystko chore, a Rzym przez wieki tak namieszał, że absolutnie prosta sprawa, jaką jest NAKAZ posiadania żony i dzieci przez biskupów wymaga tony tłumaczenia, żeby cokolwiek słuchającemu zaświtało.

  Może więc kilka punktów, które każdy może sobie sprawdzić - wystarczy 1 raz przeczytać cały Nowy Testament.

  1. Chrystus NIE wyznaczył w kościele żadnych "kapłanów". Kapłani byli w religii mojżeszowej i tam składali ofiary ze zwierząt i pokarmów. W Nowym Testamencie Chrystus złożył sam, raz na zawsze JEDNĄ OFIARĘ, która jest pełna wystarczająca i nie może być powtarzana. Spożywanie chleba i wina (za przypomnienie o tym ostatnim elemencie wymordowano setki tysięcy Czechów) jest tylko PAMIĄTKĄ, ofiary Chrystusa i nie są do tego potrzebni, żadni wyświęceni specjaliści.

  2. W listach pasterskich do Tymoteusza i Tytusa apostoł Paweł przedstawia wymagania dla starszych/biskupów, czyli osób, które w poszczególnych kościołach zajmowały się utrzymaniem kościołów i prawowiernym nauczaniem. Wśród nich wyraźnie stoi WYMÓG posiadania żony, dzieci i odpowiedniego zarządzania własnym domem, bo "jeśli ktoś własnym domem NIE POTRAFI się zająć, to jak może mieć na pieczy kościół Boży"?

  3. Tzw. "hierarchia" prezbiterów. biskupów, kardynałów, szambelanów itd. jest znacznie późniejszym wymysłem kopiującym w znacznej mierze organizację Imperium Rzymskiego (w późniejszym okresie z jednym
  "szefem" w Rzymie, a drugim w Konstantynopolu włącznie). Nigdzie w Nowym Testamencie nie znajdujemy śladu sugestii, że kościół ma mieć taką strukturę.

  4. Urojony wymóg celibatu od wieków przyczynia się do skrajnej niemoralności "duchownych". Polecam jakikolwiek poważny podręcznik historii Europy. Poniżej kilka przykładów:

  Jednym z najciemniejszych okresów w historii chrześcijaństwa był czas dominacji papiestwa w Europie. Grzechom i zbrodniom nie było końca. Przebywający we Francji, Petrarka przedstawił w swoim liście krótkie podsumowanie ówczesnego stanu "stolicy apostolskiej", przeniesionej wówczas do Awinionu.

  Niedługo potem, tak oto opisał papiestwo słynny N.B. Machiavelli (1469-1527):

  Głównym znakiem bliskiego upadku chrześcijaństwa jest ta okoliczność, że ludy najbliżej stolicy chrześcijaństwa żyjące, najbardziej cnót chrześcijańskich są pozbawione. Gorszące przykłady Kurii rzymskiej stały się powodem, że lud włoski wyzuł się wszelkich pobożniejszych zasad i wszelkie prawie postradał uczucia religijne. Kościół i duchowieństwo najwięcej zawiniło, że my, Włosi, staliśmy się niedowiarkami i rozpustnikami.
  Cytat za J. H. Merle d`Aubigne Historia Reformacji XVI w, tom 1, s. 146.

  Jak pisze amerykański historyk, Will Durant w swoim monumentalnym dziele The Story of Civilization (Simon and Shuster, 1950), t. 5, s. 576.

  W roku 1490 w Rzymie, który wtedy liczył około 90.000 mieszkańców, zarejestrowanych było 6800 prostytutek, nie licząc nierządnic "pracujących" w ukryciu. W wyniku spisu w Wenecji przeprowadzonego w roku 1509, naliczono 11.654 prostytutki. Miasto to liczyło wtedy 300.000 mieszkańców. Pewien przedsiębiorczy drukarz opublikował "Katalog wszystkich największych i najbardziej szanowanych kurtyzan Wenecji, z ich nazwiskami, adresami i stawkami".
  Cytat za David Hunt, Woman Rides the Beast, s. 168

  Podsumowując - to drzewo jest zatrute, toksyczne, chore i dlatego wydaje chore owoce.
  Wycięcie paru z nich NIC nie da. Chory jest cały system do szpiku kości.

 • asr1

  Oceniono 1 raz 1

  Sprostuję !! nikogo nie trzeba się słuchać w sprawach wiary !!! Trzeba sobie kupić PS i czytać a Duch Święty będzie Cie prowadził.

 • mawik_net

  Oceniono 3 razy 1

  A konkordat , trzeba wypowiedzieć konkordat!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX