80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Jaki jest PLAN OBCHODÓW? O co chodzi w projekcie "Poland first to fight"?
Rocznica wybuchu II wojny światowej. Jaki plan obchodów?
Na dziś wiadomo, że obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zostaną podzielone na trzy segmenty: oficjalne uroczystości międzynarodowe, projekty krajowe oraz uroczystości i projekty lokalne. Główna część będzie miała miejsce między 23 sierpnia (podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow) a 17 września (sowiecka inwazja na Rzeczpospolitą). Wówczas otwarte zostaną oficjalne wystawy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, np. wystawa czasowa "Walka i cierpienie". Wzbogacą je koncerty i pokazy związane z historią Polski oraz doświadczeniami osób, które brały udział w wydarzeniach II wojny światowej. 17 września odbędzie się również odsłonięcie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego, który stanie na placu przy muzeum.
Najważniejszym dniem obchodów będzie data niemieckiego ataku na Polskę. 1 września na Westerplatte odbędzie się ceremonia z udziałem najwyższych władz państwowych. To właśnie tego dnia Polskę w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej mają odwiedzić zagraniczni dygnitarze. Zaproszenia wystosowano do przywódców krajów NATO, Unii Europejskiej, krajów Partnerstwa Wschodniego UE (Armenia, Azerbejdżan, Mołdawia, Ukraina, Gruzja i Białoruś) oraz do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa. Planowane są także odrębne obchody polsko-niemieckie. W Kancelarii Prezydenta RP odbyło się pierwsze spotkanie robocze z ambasadorami zaproszonych krajów.
80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Projekt "Poland first to fight"
W związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej powołano do życia projekt "Poland first to fight", którego wystawy panelowe - według zapewnień - mają być prezentowane w kilkudziesięciu miejscach na całym świecie. Premiera widowiska multimedialnego "Poland First to Fight - los obywateli polskich podczas II wojny światowej" będzie miała miejsce 23 sierpnia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jego celem jest "godnie, podniośle i atrakcyjnie upamiętnić polski wkład w zwycięstwo nad nazizmem, a także wyrazić hołd, szacunek i wdzięczność dla bohaterów, którzy oddali życie za niepodległość Polski".
Jak czytamy na stronie muzeum, będzie to "nowoczesne i atrakcyjne widowisko multimedialne wykorzystujące innowacyjne technologie, takie jak projekcje mappingowe 3D, diodowe i wielkopłaszczyznowe współgrające ze specjalnie przygotowanym dźwiękiem oraz wielkoformatową animacją". Warto także przypomnieć, że muzeum było organizatorem konkursu na logo obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej, którego zwycięzcą jest Konrad Fuśniak.