80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Jaki jest PLAN OBCHODÓW? O co chodzi w projekcie "Poland first to fight"?

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych przygotowują na 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej międzynarodowy projekt pod nazwą "Poland first to fight" - informował Karol Nawrocki, który jest pełnomocnikiem rządu do spraw obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Zobacz wideo

Rocznica wybuchu II wojny światowej. Jaki plan obchodów?

Na dziś wiadomo, że obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zostaną podzielone na trzy segmenty: oficjalne uroczystości międzynarodowe, projekty krajowe oraz uroczystości i projekty lokalne. Główna część będzie miała miejsce między 23 sierpnia (podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow) a 17 września (sowiecka inwazja na Rzeczpospolitą). Wówczas otwarte zostaną oficjalne wystawy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, np. wystawa czasowa "Walka i cierpienie". Wzbogacą je koncerty i pokazy związane z historią Polski oraz doświadczeniami osób, które brały udział w wydarzeniach II wojny światowej. 17 września odbędzie się również odsłonięcie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego, który stanie na placu przy muzeum.

Najważniejszym dniem obchodów będzie data niemieckiego ataku na Polskę. 1 września na Westerplatte odbędzie się ceremonia z udziałem najwyższych władz państwowych. To właśnie tego dnia Polskę w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej mają odwiedzić zagraniczni dygnitarze. Zaproszenia wystosowano do przywódców krajów NATO, Unii Europejskiej, krajów Partnerstwa Wschodniego UE (Armenia, Azerbejdżan, Mołdawia, Ukraina, Gruzja i Białoruś) oraz do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa. Planowane są także odrębne obchody polsko-niemieckie. W Kancelarii Prezydenta RP odbyło się pierwsze spotkanie robocze z ambasadorami zaproszonych krajów.

80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Projekt "Poland first to fight"

W związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej powołano do życia projekt "Poland first to fight", którego wystawy panelowe - według zapewnień - mają być prezentowane w kilkudziesięciu miejscach na całym świecie. Premiera widowiska multimedialnego "Poland First to Fight - los obywateli polskich podczas II wojny światowej" będzie miała miejsce 23 sierpnia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jego celem jest "godnie, podniośle i atrakcyjnie upamiętnić polski wkład w zwycięstwo nad nazizmem, a także wyrazić hołd, szacunek i wdzięczność dla bohaterów, którzy oddali życie za niepodległość Polski".

Jak czytamy na stronie muzeum, będzie to "nowoczesne i atrakcyjne widowisko multimedialne wykorzystujące innowacyjne technologie, takie jak projekcje mappingowe 3D, diodowe i wielkopłaszczyznowe współgrające ze specjalnie przygotowanym dźwiękiem oraz wielkoformatową animacją". Warto także przypomnieć, że muzeum było organizatorem konkursu na logo obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej, którego zwycięzcą jest Konrad Fuśniak.

DOSTĘP PREMIUM