W Krakowie przyszły na świat sześcioraczki. "Prawdopodobnie pierwsze w Polsce"

W Krakowie przyszły na świat sześcioraczki: cztery dziewczynki i dwóch chłopców. Poród odebrali w poniedziałek przed południem lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego.
Zobacz wideo

Jak poinformowali lekarze, ciąża została rozwiązana w 29. tygodniu przez cesarskie cięcie. Mama czuje się dobrze, dzieci przebywają w inkubatorach, każde z nich waży około 1 kg.

- Najprawdopodobniej to pierwsze sześcioraczki w Polsce - powiedziała PAP rzeczniczka szpitala Maria Włodkowska.

"GW" precyzuje, że najmniejsze dziecko waży 890 gramów, największe zaś - 1300. 

Ryszard Lauterbach, kierownik Oddziału Klinicznego Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, na którym przebywają maluchy podkreślił w rozmowie z Wyborcza.pl: "Dzieci są w lepszym stanie niż przypuszczaliśmy" i dodał: "Byliśmy pewni, że to będą pięcioraczki".

To się zdarza raz na 4,7 mld ciąż

We wtorek na konferencji prasowej lekarze mają podać więcej informacji na temat niezwykłych narodzin. 

Według statystyk, sześcioraczki rodzą się bardzo rzadko - raz na 4,7 miliarda ciąż na świecie. Taką ciążę trudno też doprowadzić do szczęśliwego finału.

Gratulacje od prezydenta

Wyjątkowe wydarzenie skomentował na Twitterze prezydent Andrzej Duda. "Niesamowita wiadomość! W Krakowie urodziły się dziś 6-raczki. To pierwszy taki przypadek w Polsce. Mama i Dzieci (4 dziewczynki i 2 chłopców) czują się dobrze (jak na tę wyjątkową sytuację). Gratulacje i podziękowania dla Rodzicow i Personelu Medycznego!" - napisał. 

DOSTĘP PREMIUM