Krajobraz po "Tylko nie mów nikomu". Posłuchaj darmowych podcastów TOK FM z komentarzami po filmie Sekielskich

Film braci Sekielskich obejrzało już blisko 20 mln widzów, a temat przestępstw seksualnych popełnianych przez księży na dzieciach wciąż jest obecny w debacie publicznej. Polecamy nasze podcasty z komentarzami po filmie "Tylko nie mów nikomu".

Od czasu premiery wstrząsającego filmu dokumentalnego braci Sekielskich “Tylko nie mów nikomu” nie ustaje dyskusja na temat problemu przestępstw seksualnych popełnianych na dzieciach przez księży oraz tuszowania tych czynów przez ich przełożonych.  

Ze względu na duże zainteresowanie tematem, udostępniamy bezpłatnie część rozmów na ten temat, których można było wysłuchać na antenie TOK FM od 11 maja.

Wśród nich, rozmowę Piotra Najsztuba z szefem fundacji "Nie lękajcie się" Markiem Lisińskim.

- Film jest niesamowity, oddaje rzeczywistość ofiar, zrobiony z wielkim kunsztem. Było wiele głośnych historii, film "Kler", nasza mapa. Wszystko cichło, a tu rzucili się politycy. Przez tyle lat prosiliśmy o spotkania, o wparcie w różnej formie i była cisza - mówił Lisiński.

Podkreślił, że do jego fundacji zgłasza się coraz więcej ofiar  przestępstw seksualnych w Kościele. Jak mówił, pierwszy wysyp był po opublikowaniu mapy, kiedy to jednego dnia zadzwoniło do niego ponad 160 osób. Po filmie braci Sekielskich każdego dnia dzwoni po piętnaście osób.

O tym, że Kościół nie radzi sobie z tym problemem, mówił od dawna ksiądz Wojciech Lemański. W 2013 roku abp Hoser zakazał Lemańskiemu wypowiadania się w mediach, w następnym roku został ukarany suspensą (zakaz sprawowania funkcji kapłańskich i noszenia stroju duchownego). Do posługi kapłańskiej przywrócono go dopiero w 2018 roku.

W TOK FM skomentował reakcje kościelnych hierarchów na film braci Sekielskich.

- Bardzo mnie ucieszyło wyznanie abp Gądeckiego, który przeprasza i dziękuje twórcom filmu. Bardzo cieszy mnie wypowiedź kardynała Nycza, który przeprasza, że nie wziął udziału w tym filmie. Bardzo mnie cieszy wypowiedź prymasa Polaka, ale to wszystko jest za późno - przekonywał ksiądz Lemański.

- Dzieci skrzywdzone od 2013 roku do dzisiaj będą miały prawo zachować się wobec hierarchów jak ten Żyd w Tel Awiwie wobec ambasadora RP. Bo gdyby zrobili coś wtedy, może te dzieci nie zostałyby przez te 6 lat skrzywdzone - dodał.

Tomasz Sekielski tłumaczył w TOK FM, że chodziło mu o "pokazanie mechanizmów, które duchowni mają zakodowane w głowach". - Dlaczego uczynili to, co uczynili. Czy w ogóle dostrzegają zło, które popełnili i jak to tłumaczą - wyjaśniał.

Zaznaczył, że kiedy słucha się nagrań ofiar rozmawiających ze swoimi oprawcami, to odnosi się wrażenie, że "oni powtarzają to, co mówią hierarchowie: trudno, jest grzech, zdarza się, w człowieku jest zło, jesteśmy tylko ludźmi, jest zło i dobro, dzieci czasami same kuszą, siadają księżom na kolana, uwodzą".

- Przecież niektórzy hierarchowie wypowiadali takie słowa. I ci księża powtarzają to niemal słowo w słowo. Te nagrania pokazują według mnie pewien sposób myślenia, który jest w Kościele obecny i jest pewnym fundamentem i pewną tarczą, która jest zawsze ustawiana, gdy pojawia się zarzut o pedofilię - podkreślił.

O tym, jaki jest polski Kościół i jaki ma wpływ na naszą rzeczywistość rozmawia się od dawna - często również na antenie TOK FM. Polecamy najciekawsze archiwalne audycje na ten temat.

Więcej podcastów na temat problemu przestępstw seksualnych w Kościele znajdziesz tu.

Film "Tylko nie mów nikomu" dostępny jest na YouTube.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM