Trąba powietrzna na Lubelszczyźnie. Powołano sztab kryzysowy

We wtorek nad kilkoma gminami w województwie lubelskim przeszła trąba powietrzna. Uszkodzonych zostało około 120 budynków. Jedna osoba została ranna. Na miejscu działa sztab kryzysowy.
Zobacz wideo

Trąba powietrzna przeszła przez gminę Wojciechów około godziny 12. Największe zniszczenia są w miejscowościach: Stasin, Palikije Pierwsze i Cyganówka. W wyniku działania żywiołu ucierpiały 42 gospodarstwa, a uszkodzonych zostało około 120 budynków.

Jedna osoba została niegroźnie ranna. Jak podała reporterka TOK FM Anna Gmiterek-Zabłocka, to mężczyzna, który został uderzony kawałkiem oderwanego eternitu.

Sztab kryzysowy

Jak poinformował rzecznik wojewody lubelskiego Marek Wieczerzak, na miejscu powołano sztab kryzysowy, w którym uczestniczy wojewoda Przemysław Czarnek.

Na miejsce udaje się też sam premier Mateusz Morawiecki, o czym poinformował w mediach społecznościowych. "Jadę na Lubelszczyznę, gdzie trąba powietrzna dokonała dziś wielu szkód, niszcząc dobytek mieszkańców wsi i miasteczek. W starciu z żywiołem jesteśmy często bezsilni, ale odpowiedzialne państwo nie może zostawić obywateli samych w tak trudnej sytuacji" - napisał na Twitterze.

Na miejsce już wcześniej udała się także wicepremier Beata Szydło oraz wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek.  - Chcemy spotkać się z tymi osobami, zorientować się w czym można pomóc - mówiła Szydło podczas konferencji prasowej w Lublinie.

Będąc już na miejscu wicepremier zapowiedziała, że mieszkańcy miejscowości dotkniętych trąbą powietrzną będą mogli występować o zasiłki w wysokości do 6 tys. zł w ramach pierwszej pomocy.

Ponadto, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zdecydował o skierowaniu wsparcia dla służb po nawałnicy w gminie Wojciechów. - Do pomocy wysłano około stu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, jak również agregaty prądotwórcze i sprzęt do odgruzowywania i usuwania zniszczonych drzew - poinformował PAP rzecznik WOT ppłk Marek Pietrzak.

TOK FM PREMIUM