Alarmy przeciwpowodziowy w Małopolsce i na Podkarpaciu. Ewakuacja w dwóch miejscowościach

Po ulewach w Dąbrowie Tarnowskiej niebezpiecznie podniósł się poziom rzeki Breń. W nocy ewakuowano 26 osób. Na terenie powiatu dąbrowskiego obowiązuje alarm przeciwpowodziowy.
Zobacz wideo

Jak twierdzą strażacy, sytuacja nieco się stabilizuje. Do tej pory w Dąbrowie tarnowskiej spadło około 130 mm wody. Woda w rzece już się gwałtownie nie podnosi, ale o poranku ewakuacje przeprowadzono też w miejscowości Swarzów.

W całej Polsce wczoraj było 1 127 interwencji straży pożarnej w związku z nawałnicami i burzami. Najwięcej - 391 interwencji było na Podkarpaciu, 278 w Małopolsce, 140 na Lubelszczyźnie i 112 w woj. świętokrzyskim. - Wiatr uszkodził 148 budynków, w tym 54 mieszkalne i 94 gospodarcze - poinformował PAP rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP st. bryg. Paweł Frątczak.

Główne działania strażaków w tych czterech województwach to usuwanie powalonych i połamanych drzew. Straż wypompowywała też wodę z piwnic oraz zalanych budynków i dróg. Priorytetem działań straży pożarnej jest zabezpieczanie budynków, na których są zerwane dachy. Większość z tych czynności została już wczoraj wykonana. Frątczak zaznaczył też, że wczoraj w całej Polsce przy usuwaniu skutków nawałnic pracowało 6 111 strażaków

Na Podkarpaciu nadal intensywnie pada. Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w gminach Czarna i Żyraków w powiecie dębickim, gminie Kolbuszowa oraz gminie Wadowice Górne w pow. mieleckim.

Deszcz pada w Beskidach. Stany ostrzegawcze na Wiśle i Koszarawie

W Beskidach intensywnie pada deszcz; przybrały potoki. Strugi wody leją się po szlakach, które są śliskie. Warunki turystyczne są trudne – podali w środę ratownicy GOPR

Poziom ostrzegawczy przekroczony był na Koszarawie w Pewli Małej, a także na Wiśle w Wiśle Czarnem, Wiśle i Ustroniu. Trend jest rosnący.

Rzecznik cieszyńskich strażaków st. kpt. Michał Pokrzywa poinformował, że rano kilkukrotnie wypompowywali wodę z lekko podtopionych piwnic domów na Śląsku Cieszyńskim, m.in. w Bażanowicach, Dębowcu, Cieszynie i Dzięgielowie, gdzie woda zalała także niewielki parking.

Trudne warunki panują na górskich szlakach. - Zalega na nich jeszcze sporo drzew powalonych zimą. Nie zostały uprzątnięte, bo śnieg trzymał się długo. Trzeba je ostrożnie omijać. W górach intensywnie pada; przybrały potoki. Strugi wody leją się po szlakach, które są śliskie. Widoczność jest mocno ograniczona. W partiach szczytowych Pilska i Babiej Góry leży jeszcze nieco śniegu - powiedział ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR w Szczyrku Łukasz Skwara.

Trudna sytuacja w Małopolsce. Ostrzeżenie IMGW

Na południu Polski będzie padał intensywny deszcz i wystąpią burze. IMGW wydało ostrzeżenia najwyższego, trzeciego stopnia dla jedenastu powiatów na południowym wschodzie kraju.

Ostrzeżenia obowiązują na południowym wschodzie Polski w powiatach: buskim i staszowskim (woj. świętokrzyskie), dąbrowskim, Tarnowie i tarnowskim (woj. małopolskie), w powiatach dębickim, ropczycko-sędziszowskim, kolbuszowskim, mieleckim, Tarnobrzegu i powiecie tarnobrzeskim (woj. podkarpackie).

Na tych obszarach nadal będzie padał deszcz okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Łącznie z wtorkowymi opadami, suma opadów do końca ważności ostrzeżenia miejscami może osiągać 130 mm. W trakcie opadów deszczu mogą wystąpić burze z porywami wiatru do 60 km/h.

Ostrzeżenia trzeciego stopnia oznaczają, że przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Ponadto ostrzeżeniem pierwszego i drugiego stopnia objęte są województwa południowe.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują w woj. dolnośląskim, opolskim, śląskim, południowych powiatach woj. łódzkiego i zachodnich powiatach woj. świętokrzyskiego. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w woj. świętokrzyskim w powiatach zachodnich, południowo-wschodnich powiatach woj. śląskiego, woj. małopolskim i woj. podkarpackim.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że aby być bezpiecznym podczas burzy, nie można wychodzić z domu jeśli to nie jest konieczne, należy unikać otwartych przestrzeni, nie stawać pod jedynym w okolic drzewem ani masztem. Należy odłączyć od prądu sprzęt domowy, unikać dotykania metalowych przedmiotów, a w górach jak najszybciej zejść ze szczytu.

W razie zagrożenia należy dzwonić na numer alarmowy 112 i 998.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM