Protest głodowy fizjoterapeutów i diagnostów. Będą rozmowy z resortem zdrowia

W resorcie zdrowia odbędą się rozmowy z przedstawicielami protestujących rehabilitantów i diagnostów. Od wtorku trwa protest głodowy w jednym z warszawskich szpitali. Fizjoterapeuci i pracownicy laboratoriów diagnostycznych domagają się podwyżek.
Zobacz wideo

Na godzinę 13 ministerstwo zdrowia zaprosiło na rozmowy przedstawicieli fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych. Spotkanie ma się odbyć w warszawskim centrum Dialog.

Jeszcze przed rozpoczęciem rozmów mi. Łukasz Szumowski poinformował, że resort przekaże dodatkowe pieniądze do NFZ. - Dodatkowe 4 mld zł zostaną przeznaczone m.in. na zwiększenie wyceny świadczeń szpitalnych, psychiatrię, rehabilitację i uzdrowiska oraz wzrost wynagrodzeń - stwierdził minister zdrowia.

- Chcielibyśmy zwiększyć wycenę ambulatoryjnej opieki specjalistycznej o ok. 3 proc. czy ogółem świadczenia szpitalne pomiędzy 2 a 3 proc. - dodał.

Jak podkreślił Szumowski, wzrośnie także finansowanie obszarów, "które przez lata były zaniedbywane i pomijane w regulacjach, co skutkuje dzisiaj konsekwencjami". Wskazał, że są to psychiatria i leczenie uzależnień (wzrost o co najmniej 5 proc.), rehabilitacja (wzrost o 5-10 proc.) oraz uzdrowiska.

Protest głodowy i "maj bez fizjoterapeutów"

Od wtorku, w warszawskim szpitalu dziecięcym przy ul. Żwirki i Wigury protest głodowy prowadzi siedmioro diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów. 

To kolejna odsłona protestu, który odbywa się pod hasłem "maj bez fizjoterapeutów". W ramach akcji rehabilitanci najpierw oddawali krew, a potem przystąpili to strajku włoskiego, polegającego na skrupulatnym, drobiazgowym wykonywaniu obowiązków i edukowaniu pacjentów o znaczeniu fizjoterapii. Wielu z nich nie pracuje z powodu zwolnień lekarskich.

Fizjoterapeuci od lat narzekają na brak podwyżek. - Mamy dość (takiego - red.) traktowania przez państwo naszej ciężkiej pracy. Fizjoterapeuta po 10 latach pracy ma 2200-2400 zł brutto. To jest upokarzające dla człowieka, który kończy studia - oceniał w TOK FM Tomasz Dybek, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii. 

DOSTĘP PREMIUM