Alert RCB. Intensywne opady deszczu i burze. Możliwe podtopienia i przerwy w dostawie prądu

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa znów ostrzega. Mieszkańcy Podkarpacia, Śląska i Małopolski muszą spodziewać się intensywnych opadów deszczu i burz. Muszą być też przygotowani na przerwy w dostawie prądu.
Zobacz wideo

SMS z ostrzeżeniem został przez RCB wysłany do osób przebywających na Podkarpaciu ze względu na intensywne opady deszczu i burze. Informowano także o możliwych lokalnych podtopieniach i przerwach w dostawie prądu. Już wcześniej IMGW wydało ostrzeżenia trzeciego stopnia przed intensywnym deszczem z burzami dla 11 powiatów: dąbrowskiego, tarnowskiego, Tarnowa, staszowskiego, buskiego, mieleckiego, tarnobrzeskiego, Tarnobrzegu, kolbuszowskiego, ropczycko-sędziszowskiego i dębickiego

IMGW w specjalnie wydanym komunikacie poinformowało także, że "w ciągu kolejnej doby strefa intensywnych opadów deszczu obejmie przede wszystkim Górny Śląsk, Podbeskidzie, zachodnią Małopolskę i Podhale oraz częściowo Dolny Śląsk i Opolszczyznę. Przewidywana wysokość opadu dobowego w tym rejonie wyniesie od 30 mm do 70 mm. W tym czasie na Podkarpaciu sumy opadów będą nieco niższe, od 15 mm do 35 mm".  Natomiast w ciągu kolejnej doby strefa opadów ponownie przemieści się na wschód. 

IMGW przewiduje wzebrania na rzekach

W związku z przewidywanymi opadami oraz obecną sytuacją hydrologiczną, IMGW ogłosiło także  ostrzeżenia hydrologiczne 2 stopnia – wezbrania z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w województwach: podkarpackim, małopolskim, śląskim, świętokrzyskim oraz lubelskim.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM