Episkopat obradował ws. ochrony małoletnich. Prymas zapowiada nowe procedury

Od 1 czerwca wchodzą nowe procedury, jeżeli chodzi o interwencje dotyczące przestępstw - zapowiedział w środę prymas Polski abp Wojciech Polak po posiedzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.
Zobacz wideo

"Od 1 czerwca wchodzą nowe procedury, jeżeli chodzi o interwencje dot. przestępstw, ale bardziej o uprawnienia metropolitów dotyczące badania tych procesów. Nie jesteśmy w próżni, mamy procedury, ale tu jest racja, żebyśmy przejrzeli skuteczność tych procedur" - powiedział prymas.

Trzeba udoskonalić procedury

Prymas odniósł się do sytuacji przedstawionych w filmie Tomasza i Marka Sekielskich. "Chociażby takie sytuacje, które film panów Sekielskich ujawnił, że kiedy mówimy o przyjmowaniu zgłoszenia przez delegata, to nie ma mowy o żadnej przysiędze, o żadnym przyrzeczeniu i w naszych wytycznych, które Komisja Episkopatu przyjęła już w 2014 roku i potem w 2017 zgodnie z prawem polskim były nowelizowane, nie ma takiego zapisu; wręcz przeciwnie jest zachęta, że taka osoba powinna składać takie zawiadomienie" - powiedział prymas.

"Nie chodzi o to, żeby coś wymyślać. My działamy już według procedur, które są, tylko musimy je systematycznie udoskonalać dla dobra osób pokrzywdzonych" - dodał.

"Powołanie komisji, która jest komisją świeckich - prawników, a właściwie zespołu, bo to są trzy osoby - daje gwarancję, że to nie będzie głos we własnej sprawie" - powiedział.

Pytany o poręczenie kardynała Nycza w sprawie ks. Dariusza Olejniczaka powiedział, że nie zna sprawy. Zna ją jedynie z filmu Sekielskich.

Na pytanie czy kościół, jako instytucja, zrobił wszystko, by instrukcje kolejnych papieży: Jana Pawła II czy Benedykta XVI zastosować w praktyce, jeśli chodzi o przypadki księży, którzy byli skazywani za molestowanie nieletnich odpowiedział: "Mamy teraz takie narzędzia prawne, których do tej pory nie mieliśmy (...)Myślę, że będzie to sprawdzone pod ścisłym nadzorem stolicy apostolskiej" - dodał.

Zebranie KEP poświęcone ochronie małoletnich w Kościele

W środę w Warszawie odbyło się zebranie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski poświęcone ochronie małoletnich w Kościele. Po obradach biskupi wydali komunikat, który zostanie odczytany w kościołach 26 maja. Omówienie dalszych działań Kościoła w Polsce w sprawie ochrony małoletnich przed nadużyciami seksualnymi osób duchownych było głównym tematem środowych obrad Rady Stałej KEP.

"Nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd z powodu skandali seksualnych z udziałem duchownych. Są one powodem wielkiego zgorszenia i domagają się całkowitego potępienia, a także wyciągnięcia surowych konsekwencji wobec przestępców, oraz wobec osób skrywających takie czyny" - napisali biskupi zebrani na posiedzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

W liście przeznaczonym do odczytania w kościołach w niedzielę 26 maja biskupi przyznali, że "jako pasterze Kościoła nie uczynili wszystkiego, aby zapobiec krzywdom”.

DOSTĘP PREMIUM