Na koszulce miał tęczową szachownicę. Teraz wzywa go policja

Działacz LGBT z Poznania dostał wezwanie na policję "w charakterze osoby, co do której istnieje uzasadniona podstawa do sporządzenia przeciwko niej wniosku o ukaranie". Powodem ma być szachownica lotnicza w kolorach tęczy, którą aktywista miał na koszulce. Sprawę opisała poznańska "Gazeta Wyborcza".
Zobacz wideo

W koszulce z tęczową szachownicą Piotr Moszczeński wystąpił m.in. na pikniku reklamującym marsz równości oraz w lokalnej telewizji WTK.

Aktywista w rozmowie z "Wyborczą" przyznaje, że koszulkę zaprojektował sobie sam. Podkreślił, że chciał w ten sposób złożyć hołd Polakom, którzy 80 lat temu "rozpoczęli walkę z nazizmem". -  Ale chcę też zwrócić uwagę na uczestnictwo w tym wielkim dziele osób nieheteronormatywnych, których rola w polskiej historii cały czas jest przemilczana - mówił.

Jak podaje "GW", mężczyzna otrzymał wezwanie do jednego z poznańskich komisariatów policji, "w charakterze osoby, co do której istnieje uzasadniona podstawa do sporządzenia przeciwko niej wniosku o ukaranie".

Przyczyną wezwania może być fakt, że aktywista LGBT na użycie znaku szachownicy nie miał zgody ministra obrony narodowej. W Ustawie o znakach Sił Zbrojnych czytamy bowiem: "Znaki wzorowane na znakach [Sił Zbrojnych RP - red.] mogą być używane poza Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej za zgodą Ministra Obrony Narodowej".

Andrzej Borowiak z wielkopolskiej policji w rozmowie z "Wyborczą" podał: "Najpewniej ktoś poinformował nas o tej sprawie i stąd to wezwanie. Po przesłuchaniu tej osoby i złożeniu przez nią wyjaśnień będziemy mogli podać więcej szczegółów".

Sprawa Elżbiety Podleśnej

Niedawno z powodu tęczowych barw, ale zestawionych z kolei wizerunkiem Matki Boskiej, zatrzymano Elżbietę Podleśną. Aktywistka rozwiesiła plakaty i nalepki z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej, na których w aureolę Maryi i Dzieciątka wpisana była tęcza.Policjanci przyszli do jej domu o 6 rano. Jej sprzęt elektroniczny został zabrany, a mieszkanie przeszukane.

Podleśna trafiła na komendę, gdzie usłyszała zarzut profanacji wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej. Nie przyznała się do winy. W TOK FM przekonywała, że zarzuty stawiane wobec niej są absurdalne.

-  Nie rozklejałam naklejek ani plakatów z Matką Boską Częstochowską na przenośnych toaletach ani na śmietnikach [jak mówił wcześniej minister Joachim Brudziński - red.]. Naklejki nie były też rozrzucane. Były naklejane na kierunkowskazach, tak aby wskazywały kościół - tłumaczyła aktywistka.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (23)
Działacz LGBT na koszulce miał tęczową szachownicę. Teraz wzywa go policja
Zaloguj się
 • van Koski

  Oceniono 15 razy 7

  Ale jaja a jak na niebie pojawi się prawdziwa tęcza to też zostanie wysłana na komende

 • Haka De

  Oceniono 8 razy 4

  17 maja Pan Bóg rozwiesił nad Katowicami tęczę, w dodatku podwójną
  Czy już któryś pisopoýeb złożył doniesienie gdzie trzeba?

 • Oceniono 14 razy 4

  Czepili by się h...a wystającego księdzu spod sutanny a nie tęczy na szachownicy ? typowo pisowska i rydzykowa dżuma

 • tomcan

  Oceniono 12 razy 4

  Kolejny absurd chorego PiSu. Niedługo będą aresztować za noszenie kolorowych ubrań. W tym kraju tęcza jest zakazana, a faszyści i kościelni pedofile pod ochroną. Tak rządzi PiS.

 • Remi Figurski

  Oceniono 12 razy 4

  Pisiory radzę wam po deszczu nie patrzeć w niebo.Kogo będziecie karać jak ukaże się tęcza? Macie paranoiczne lęki.Boicie się białej róży i kolorów tęczy jak wasz prezio Tuska

 • h0borg

  Oceniono 12 razy 4

  Moja 8 letnia córka narysowała krajobraz z tęczą. Czy muszę ten obrazek ukrywać przed oczami nietolerancyjnych ludzi? Czy jak go ktoś zobaczy posądzi moją córkę o LGBT? Czy dostanie wezwanie na policję i zostanie ukarana?

 • stas_3151

  Oceniono 7 razy 3

  Kretyństwo rządzących przechodzi wszelkie oczekiwania! Państwo śmieszno-polityczne bardzo szybko może przerodzić się w tyranię. Tak było z nazistami w niemczech. Niemieckie półgłówki za przyzwoleniem rządzących dostali pozwolenie na wszystko i lawina ruszyła. Teraz zaczyna to się dziać w Polsce.

 • Bronek Sz

  Oceniono 9 razy 3

  Dochodzimy do absurdu. Myślę że do jesieni jeszcze się panoszą, później będą mieli pełne portki strachu!!!!! ??

 • adgro

  Oceniono 4 razy 2

  Niech sobie znajdują nowe symbole wymyślone przez siebie a nie zbliżone do symboli dla których ludzie nie raz poświęcali to co jest najcenniejsze albo jest dla nich święte . Nie powinno się obrażać ludzi i dla nich ważnych symboli nie ważne jakiego są wyznania . Ci co tak robią to zwykle BARANY są !.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX