Alarm przeciwpowodziowy w Krakowie. Na Wiśle przechodzi fala kulminacyjna

Dziś na Wiśle w Krakowie spodziewana jest fala kulminacyjna. Będzie ona przechodziła do około godz. 14 - wynika z informacji straży pożarnej. Opada za to poziom rzeki Serafy, która w czwartek zalała jedną z krakowskich dzielnic - Stary Bieżanów.

Na Starym Bieżanowie zalanych zostało kilka domów, a kilkadziesiąt jest podtopionych. Nieprzejezdne są fragmenty dróg. Wydaje się jednak, że w tej dzielnicy najgorsze minęło - nadmiar wody przyjął zbiornik retencyjny, o którym pisał premier Mateusz Morawiecki. Szefowi rządu, który podkreślał, że zbiornik powstał ze środków krajowych, wytknięto mijanie się z prawdą.

Powódź w Małopolsce. Idzie fala kulminacyjna na Wiśle

W czwartek wieczorem, w związku z tym, że poziom wody w Wiśle na wodowskazie na Bielanach przekroczył 5,2 metra, prezydent Krakowa ogłosił alarm przeciwpowodziowy.

Bogdan Klimek, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego UMK, informował w czwartek wieczorem, że według najnowszych danych fala kulminacyjna na Wiśle przejdzie wcześniej niż prognozowano - w piątek przed południem, a nie w sobotę - i będzie niższa. Prognozowany poziom fali kulminacyjnej w Krakowie to około 583 cm (63 cm powyżej stanu alarmowego). Wcześniej mówiło się o 7 metrach.

Powódź w Małopolsce

W związku z trwającymi od wtorku wieczorem opadami deszczu na terenie Małopolski, skutki pogody usuwa ponad 3400 strażaków i 309 policjantów.

Alarmy powodziowe obowiązują w Małopolsce na obszarze dziewięciu powiatów, ośmiu gmin i trzech miast: Tarnowa, Oświęcimia i Krakowa. Pogotowia przeciwpowodziowe są w trzech powiatach i 18 gminach województwa. Na większości rzek nadal utrzymuje się trend wzrostowy poziomu wody - podały służby. Stany alarmowe są przekroczone na 13 wodowskazach, a ostrzegawcze na 27.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM