Pierwsze w Polsce recyklomaty już za miesiąc na ulicach Warszawy. Będą przyznawać eko-punkty

Recyklomaty to nic innego jak po prostu automaty do recyklingu. Za oddanie do nich surowców, będziemy otrzymywać eko-punkty, które później będzie można wymienić na różne benefity.
Zobacz wideo

Pierwsze w Polsce automaty do recyklingu - recyklomaty - za miesiąc pojawią się na ulicach Warszawy

Maszyny będą jednak nie tylko odbierać posortowane odpady. Będą nas też za to nagradzać specjalnymi eko-punktami. Te będzie można później wymienić.

- Na przykład na zniżki do kina, bądź na kawę. Jeszcze pracujemy nad pakietem tych bonusów, benefitów, natomiast wiadomo, jak to będzie działać -  tłumaczy Dominika Wiśniewska z warszawskiego ratusza.

Najpierw potrzebna będzie aplikacja. Później, szklane lub plastikowe butelki oraz aluminiowe puszki trzeba będzie wrzucić do odpowiednich komór. Resztę załatwi za nas internet. - Czyli do takiej centralnej platformy przesyłany będzie sygnał: ilość zebranych surowców oraz poziom napełnienia tej komory - dodaje urzędniczka.

Pierwsze pięć recyklomatów pojawi się w ostatni weekend czerwca - między innymi w okolicach ulicy Ząbkowskiej na warszawskiej Pradze. Kolejne pięć - po wakacjach. 

Butelkomat w Krakowie

Choć w Warszawie staną pierwsze w Polsce recyklomaty, w Krakowie już wcześniej działał butelkomat. Za plastikowe butelki automat wydawał gotówkę. 

Urządzenie było zamontowane w Centrum Administracyjnym, wydziale UMK. Miało się tam znajdować przez kilka dni. Jednorazowo maszyna mogła przyjąć 800 plastikowych butelek. 

Pieniądze w automacie miały wystarczyć na przyjęcie 15 tys. butelek. Jak mówił pomysłodawca butelkomatu, Łukasz Wantuch, radny klubu Przyjazny Kraków, projekt miał zachęcić polski Sejm do wprowadzenia 10-groszowej kaucji na plastikowe butelki. 

TOK FM PREMIUM