Spada poziom rzek na południu. Fala kulminacyjna przechodzi przez kolejne tereny
Z powodu sytuacji na Wiśle oraz jej dopływach trzeci, najwyższy stopień zagrożenia hydrologicznego obowiązuje co najmniej do jutra w trzech województwach - podkarpackim i lubelskim. Woda spływająca tam z wyższych partii terenu może doprowadzić w niektórych miejscach do przekroczenia stanów alarmowych.
Ostrzeżenia drugiego stopnia wydano z kolei dla Dolnego Śląska. Tam niemal na pewno w ciągu najbliższej doby dojdzie do przekroczenia stanów ostrzegawczych na Odrze i Nysie Kłodzkiej.
Fala kulminacyjna przechodzi przez kolejne województwa
Fala kulminacyjna na Wiśle ma w weekend przechodzić przez województwo świętokrzyskie - w związku z tym m.in. w Sandomierzu i Zawichoście trwa podnoszenie wałów przeciwpowodziowych.
W czterech powiatach obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Są to następujące obszary: gminy Ożarów i Tarłów (pow. opatowski), Łubnice, Osiek i Połaniec (pow. staszowski), Bejsce, Kazimierza Wielka, Skalbmierz i Opatowiec (pow. kazimierski) oraz w całości powiat buski.
Podnoszenie wałów trwa także na podkarpaciu - m.in. we wsi Wrzawy koło. Tarnobrzega.
W sobotę po południu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało o wysłaniu SMS-ów z ostrzeżeniami do kolejnych czterech powiatów - to powiat lipski (w woj.mazowieckim), opatowski (w woj. świętokrzyskim) oraz kraśnicki i opolski (w woj. lubelskim).
Kraków odwołuje alarm
Sytuacja wraca do normy w Krakowie. "Dziś od godziny 2:10 prezydent Jacek Majchrowski odwołał Alarm Przeciwpowodziowy na obszarze Miasta Krakowa" - czytamy na oficjalnym profilu miasta na Twitterze.
Poprawia się sytuacja na Śląsku
Poziom rzek obniża się też na Śląsku, maleje zagrożenie powodziowe. Na południu regionu odwołano już większość alarmów przeciwpowodziowych, m.in. w Bielsku-Białej, powiatach cieszyńskim, bieruńsko-lędzińskim i pszczyńskim oraz gminach Jeleśnia, Świnna i Ślemień. Nadal obowiązywały alarmy w powiecie bielskim i gminie Rajcza.
Nadal obowiązywały pogotowia przeciwpowodziowe w Bielsku-Białej, powiatach cieszyńskim, żywieckim, bieruńsko-lędzińskim oraz na terenie sołectw Ruda i Turze w pobliżu Kuźni Raciborskiej.
Ogółem w związku z opadami i silnym wiatrem od środy do piątkowego poranka Państwowa Straż Pożarna odnotowała w woj. śląskim 940 interwencje (m.in. w powiatach bielskim - 421, cieszyńskim - 192, żywieckim - 114), dotyczące m.in. podtopień budynków i dróg oraz wiatrołomów.
-
"Chiny najbardziej boją się jednego". Prof. Góralczyk zdradza, jak działa Pekin. "Przemalować, przechytrzyć"
-
"Drogi Adamie, nie możemy się doczekać". Szczerba odpowiada na pogróżki Bielana. "On lubi konfitury"
-
"Wyrzucono nas jak stare buty". Rolnicy nie odpuszczą min. Kowalczykowi. Będzie dymisja?
-
Molestował nieletnich i współpracował z SB. Kim był "bankier" Jana Pawła II? "Żył jak pączek w maśle"
-
"Profesorek na śmieciarce". Od 16 lat uczy w szkole, a teraz dorabia przy wywozie śmieci. "Podbudowuję się"
- Okrzyki "Judasze", poleciały jajka. Incydent przed wystąpieniem wicepremiera Kowalczyka w Jasionce
- Kierowcy ciężarówek protestują. Na S8 są poważne utrudnienia. Zator ma 10 km
- Kiedy wypada Wielkanoc 2023?
- Siedem osób rannych podczas egzekucji komorniczej w Brzegu. Doszło do wybuchu
- Rosyjska rakieta uderzyła w blok w Zaporożu. Zełenski: Rosja ze zwierzęcą brutalnością ostrzeliwuje miasto