Spada poziom rzek na południu. Fala kulminacyjna przechodzi przez kolejne tereny

Prezydent Krakowa odwołał alarm przeciwpowodziowy na terenie miasta. Jednocześnie wciąż obowiązuje tam pogotowie przeciwpowodziowe. Podobnie jak w innych częściach Polski. Fala wezbraniowa na Wiśle przemieszcza się w głąb kraju.
Zobacz wideo

Z powodu sytuacji na Wiśle oraz jej dopływach trzeci, najwyższy stopień zagrożenia hydrologicznego obowiązuje co najmniej do jutra w trzech województwach - podkarpackim i lubelskim. Woda spływająca tam z wyższych partii terenu może doprowadzić w niektórych miejscach do przekroczenia stanów alarmowych.

Ostrzeżenia drugiego stopnia wydano z kolei dla Dolnego Śląska. Tam niemal na pewno w ciągu najbliższej doby dojdzie do przekroczenia stanów ostrzegawczych na Odrze i Nysie Kłodzkiej.

Fala kulminacyjna przechodzi przez kolejne województwa

Fala kulminacyjna na Wiśle ma w weekend przechodzić przez województwo świętokrzyskie - w związku z tym m.in. w Sandomierzu i Zawichoście trwa podnoszenie wałów przeciwpowodziowych.

W czterech powiatach obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Są to następujące obszary: gminy Ożarów i Tarłów (pow. opatowski), Łubnice, Osiek i Połaniec (pow. staszowski), Bejsce, Kazimierza Wielka, Skalbmierz i Opatowiec (pow. kazimierski) oraz w całości powiat buski.

Podnoszenie wałów trwa także na podkarpaciu - m.in. we wsi Wrzawy koło. Tarnobrzega.

W sobotę po południu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało o wysłaniu SMS-ów z ostrzeżeniami do kolejnych czterech powiatów - to powiat lipski (w woj.mazowieckim), opatowski (w woj. świętokrzyskim) oraz kraśnicki i opolski (w woj. lubelskim).

Kraków odwołuje alarm

Sytuacja wraca do normy w Krakowie. "Dziś od godziny 2:10 prezydent Jacek Majchrowski odwołał Alarm Przeciwpowodziowy na obszarze Miasta Krakowa" - czytamy na oficjalnym profilu miasta na Twitterze.

Poprawia się sytuacja na Śląsku

Poziom rzek obniża się też na Śląsku, maleje zagrożenie powodziowe. Na południu regionu odwołano już większość alarmów przeciwpowodziowych, m.in. w Bielsku-Białej, powiatach cieszyńskim, bieruńsko-lędzińskim i pszczyńskim oraz gminach Jeleśnia, Świnna i Ślemień. Nadal obowiązywały alarmy w powiecie bielskim i gminie Rajcza.

Nadal obowiązywały pogotowia przeciwpowodziowe w Bielsku-Białej, powiatach cieszyńskim, żywieckim, bieruńsko-lędzińskim oraz na terenie sołectw Ruda i Turze w pobliżu Kuźni Raciborskiej.

Ogółem w związku z opadami i silnym wiatrem od środy do piątkowego poranka Państwowa Straż Pożarna odnotowała w woj. śląskim 940 interwencje (m.in. w powiatach bielskim - 421, cieszyńskim - 192, żywieckim - 114), dotyczące m.in. podtopień budynków i dróg oraz wiatrołomów.

TOK FM PREMIUM