"Nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd z powodu skandali seksualnych z udziałem duchownych". W kościołach czytany jest list biskupów

We wszystkich kościołach w Polsce odczytywany dziś jest specjalny list biskupów. To odpowiedź polskich hierarchów na film 'Tylko nie mów nikomu". Jak czytamy w liście biskupów, film pokazał "wstrząsające relacje dorosłych dziś osób, wykorzystywanych w dzieciństwie przez duchownych".
Zobacz wideo

"Nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd z powodu skandali seksualnych z udziałem duchownych. Są one powodem wielkiego zgorszenia i domagają się całkowitego potępienia, a także wyciągnięcia surowych konsekwencji wobec przestępców, oraz wobec osób skrywających takie czyny" –- napisano w liście, który usłyszą dziś wierni we wszystkich polskich kościołach. 

List Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski jest zatytułowanym "Wrażliwość i odpowiedzialność".

Jak podkreślają autorzy listu: "młodych szczerze szukających Boga, skandale seksualne z udziałem duchownych stają się ciężką próbą wiary i powodem do wielkiego zgorszenia"”. "Rozczarowanie i oburzenie jest tym większe i boleśniejsze, że dzieci zamiast troskliwej miłości i towarzyszenia w szukaniu bliskości Jezusa doświadczyły przemocy i brutalnego odarcia z godności dziecka. Od początku swego istnienia wspólnota Kościelna uznawała takie zachowania za wyjątkowo ciężki grzech" - napisano. ” –

Pedofilia w Kościele. List biskupów

Biskupi podkreślają w swoim liście, że chcą zjednoczyć wysiłki ze wszystkimi ludźmi dobrej woli, żeby chronić najmłodszych. "Prosimy o wsparcie wychowawców i opiekunów dzieci i młodzieży w przedszkolach i szkołach oraz w zakładach opiekuńczo-wychowawczych. Prosimy o pomoc w zdobywaniu odpowiedniej wiedzy i umiejętności, by wszystkie placówki prowadzone przez Kościół stały się domami bezpiecznymi, wyznaczającymi najlepsze standardy ochrony dzieci. Taki sam apel kierujemy do odpowiedzialnych za ruchy katolickie i organizacje młodzieżowe. Bądźmy wszyscy bardziej wrażliwi wobec dzieci i młodzieży, a także wobec osób pokrzywdzonych" -” – czytamy w liście Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

Jego autorzy podkreślają, że "cierpienia osób pokrzywdzonych dotykają nie tylko ich samych, ale także całych rodzin oraz wspólnot kościelnych". Autorzy listu podkreślają w nim, że wszyscy, zarówno duchowni, jak i świeccy, jako społeczność, "musimy stworzyć właściwą przestrzeń do przywrócenia pokrzywdzonym jak najbardziej normalnego życia, a także do odbudowania zaufania wobec duszpasterzy i biskupów".

"Wyznania pokrzywdzonych przynaglają nas, biskupów, ale i wszystkich ludzi dobrej woli do większego wyczulenia na zagrożenia; do większej wrażliwości na pomoc pokrzywdzonym. Zarówno niebezpieczeństwa, jak i konieczność wsparcia dotyczą każdego środowiska, nie tylko kościelnego, ale i rodzin, szkół, klubów sportowych i wielu innych grup. Sytuacje życiowe pokrzywdzonych skłaniają do szybszego i skuteczniejszego pomagania im. Oni potrzebują wielkiej wrażliwości i wsparcia, by odnaleźć równowagę życia" - głosi list biskupów. Zwracają się w nim również z prośbą, aby osoby pokrzywdzone przez duchownych zgłaszały doznaną krzywdę do przełożonych kościelnych oraz do odpowiednich organów państwowych. W każdej diecezji i w wielu prowincjach zakonnych został wyznaczony delegat upoważniony do przyjmowania zgłoszeń o wykorzystaniu seksualnym małoletnich przez osobę duchowną. Ma on też pomóc w otrzymaniu wsparcia psychologicznego, prawnego i duszpasterskiego. "Chcemy wspierać pokrzywdzonych od początku tej drogi w podjęciu kroków potrzebnych do przezwyciężania skutków doznanej krzywdy" - zapewnia Rada Stała Episkopatu Polski w liście.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (23)
List biskupów. "Nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd z powodu skandali seksualnych z udziałem duchownych"
Zaloguj się
 • Oceniono 10 razy 6

  Wasze szanowne obwieszona złotem pedofilskości w purpurowych czapeczkach, takie bajery to wy opowiadajcie w domu starców dla głuchoniemych imienia Jana Pawła II pod Wąchockiem

 • Kapitan Flint

  Oceniono 9 razy 5

  Weryfikacja listu była przedwczoraj. Odmowa udostępnienia dokumentów kościelnych w sprawie pedofilii. Tak, że to sranie w banie. Kto głupi, ten kupi.

 • marudna.maruda

  Oceniono 8 razy 4

  Jedni mówią, że nie ma odpowiedzialności zbiorowej w chrześcijaństwie, inni przepraszają i wyrażają skruchę, kolejni wrzeszczą, że atak na kościół, następni bronią własną piersią kościelnych dokumentow przed świeckim prawem... Może by uzgodnili zeznania, przynajmniej te dla pospólstwa? Zamieść się juz nie da pod dywan, a społeczeństwo w duzej części przejrzało na oczy.

 • getz54

  Oceniono 8 razy 4

  Pan Trynkiewicz tez mówił przed sądem, ze jest mu przykro, ale on był nauczycielem WF a nie księdzem katolickim.
  Potraktowano go jak osobę świecką i nie uniknął kary, nie przeniesiono go do innej szkoły, kuratorium oświaty go nie ukrywało. Kler, sam zepsuty do szpiku kości, potępia związki partnerskie, odmiennośc seksualną,
  nienawidzi Zydów, kocha przepych i pieniądze. Jest za sprawą rządzącej obecnie partii sumieniem tego narodu, wykładnią zasad moralnych i etycznych, jest ponad prawem. Nawet jak skrzywdzone dziecko popełni samobójstwo, lub jego zycie stanie się koszmarem gorszym od śmierci, Pan i Wójt nie pozwolą w tym kraju skrzywdzic Plebana.
  O jakich komisjach my mówimy ? Dlaczego dajemy tym świniom wciągnąc się do tego błota zeby wraz z nimi tarzac się w nim ? Gdyby rządzący nie deptali konstytucji, nie naśmiewali się z niej, wiedzieliby ze kazdy w tym kraju jest równy wobec prawa. Tak jak po panią Podleśną, pana Piniora, Obywateli RP, powinna na plebanię, do kurii, episkopatu, Caritasu, zakonu, wejśc policja i aresztowac podejrzewane o popełnienie przestępstwa osoby. Tak działa państwo prawa. Ale Kaczyński wprowadził w tym kraju szariat i nie pozwala tego zmienic. Więc trzeba zmienic jego. Zdarza się.

 • eski57

  Oceniono 8 razy 2

  - jest Wstyd , jest Wina , A Kara ? Na … Sądzie Ostatecznym .. ?

 • robertes777

  Oceniono 1 raz 1

  Ogromny wstyd dla mojego Kościoła i dla mnie samego, bo jestem owcą tego Kościoła. Ale jaki ma być ten Kościół? W ten Kościół wchodzą owce i białe i czarne i ubrudzone i umyte etc. Dla każdego jest trudne powiedzieć przepraszam; trudno odsunąć pychę na bok i powiedzieć żałuję; jest ogromnie trudno brać grzech innych na siebie. Wczoraj zgrzeszył ksiądz, a jutro może ja... On w taki sposób robi krzywdę sobie, bliźniemu, Kościołowi, jutro ja grzesząc przeciw żonie robiąc krzywdę sobie, bliźniemu i całemu Kościołowi.

 • true_lysander

  Oceniono 7 razy 1

  ... ale dokumentacja kurii na temat księży pedofilów nadal pozostanie tajna. Czyli te opowiastki to tylko dla wiernych owieczek, na pokaz.

 • waszmosciu

  Oceniono 6 razy 0

  spowiadać to przed prokuratorem, a nie przed tępymi wiernymi... mydlenie oczu level hard

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX