List ws. pedofilii odczytywany w kościołach. "To pierwszy taki głos biskupów. Widać, że nadaje ton frakcja prymasa Polaka"

Publicysta Damian Jankowski chwali list biskupów ws. pedofilii. Podkreśla, że to pierwszy tak zdecydowany głos polskich hierarchów. Dodaje, że o generalną zmianę nastawienia biskupów, wobec problemu przestępstw seksualnych, nie będzie łatwo. Bo nawet w składzie Rady Stałej, która firmuje list, są osoby, którym można sporo zarzucić.

"Nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd z powodu skandali seksualnych z udziałem duchownych. Są one powodem wielkiego zgorszenia i domagają się całkowitego potępienia, a także wyciągnięcia surowych konsekwencji wobec przestępców, oraz wobec osób skrywających takie czyny" –- napisano w przygotowanym przez Radę Stałą Konferencji Episkopatu Polski liście, który odczytywany jest dziś w polskich kościołach.

- Cieszę się, że Kościół nie zamyka tematu i tłumaczy się - mówił reporterowi TOK FM jeden z wiernych, który uczestniczył w mszy w warszawskim kościele św. Dominika. - To bardzo ważne dla wszystkich wierzących, ale oczekiwałabym czegoś więcej. Bo dla mnie list to jedynie początek drogi - dodała jedna z kobiet, biorących udział w mszy.

Pedofilia w Kościele. List biskupów

- Treść listu jest bardzo dobra, to jest język, który mówi o wrażliwości na ofiary, o przyznaniu się: "nie uczyniliśmy wszystkiego, by zapobiec krzywdom". Ten krótki w treści list, to krok naprzód. To pierwszy taki głos biskupów - ocenił w TOK FM Damian Jankowski. Publicysta portalu Więź.pl. podkreślił, że za treścią listu stoją zapewne abp Grzegorz Ryś i prymas Wojciech Polak. - To ich język, a często biskupie listy są bardziej abstrakcyjne, nudne, nie na temat. A ten jest jakościowo inny - dodał w rozmowie z Karoliną Głowacką.

Oczywiście wśród hierarchów widoczny jest od dawna wyraźny rozdźwięk w tym, jak traktować przypadki przestępstw seksualnych, których dokonują duchowni. Wspomniani abp Ryś i prymas Polak przepraszali ofiary. Ale nie jest to postawa charakterystyczna dla wszystkich hierarchów. - Część rozumie problem, chce się rozliczyć, a część chciałaby przeczekać. Widać to choćby w sposobie, w jaki tzw. media kościółkowo-prawicowe mówią o filmie Sekielskich: że to są pojedyncze przypadki (przestępstw), że nie może to rzutować na cały Kościół. Widać więc, że jest starcie, ale ja się cieszę, że ostatnim wypowiedziom Komisji Episkopatu Polski ton nadaje ton frakcja abp. Polaka. To pozytywny promyk na przyszłość - stwierdził publicysta Więzi.

Pedofilia w Kościele. List biskupów przyniesie zmiany?

Zdaniem Damiana Jankowskiego największą wartością, odczytywanego dziś listu, będzie zmiana " w mentalności i podejściu" hierarchów do przestępstw i nadużyć seksualnych, których sprawcami są duchowni. Publicysta nie jest optymistą. - Może być niestety ciężko, bo część biskupów - także z Rady Stałej Episkopatu (która przygotowała list ws. pedofilii - red.) jest uwikłana, ma na sumieniu zaniedbania itp. - podkreślił gość TOK FM.

Warto przypomnieć, że wśród członków Rady Stałej KEP są m.in. hierarchowie, pod adresem których pojawiły się zarzuty dotyczące zaniedbań, zaniechań w przypadku księży, który dopuścili się popełnienia czynów pedofilnych. To np. abp Sławoj Leszek Głódź, abp Tadeusz Nycz.

Jankowski nie ma wątpliwości, że nie ma żadnych szans, by sprawy dotyczące przestępstw popełnianych przez księży, dawało się nadal wyciszać. Po premierze filmu "Tylko nie mówi nikomu" słuchać o coraz większej liczbie przypadków, poznajemy nazwiska ofiar i sprawców. Często z samego szczytu polskiego Kościoła, jak w przypadku kardynała Gulbinowicza.

- Porównując dane dotyczące pedofilii w innych krajach, to te oficjalne informacje podane przez KEP - 625 osób poszkodowanych - na pewno się zwiększą. Moim zdaniem w ciągu kilku miesięcy może to urosnąć nawet do trzech tysięcy osób. Jeśli fala ruszy i ofiary zaczną się zgłaszać, to runie mit hierarchów - ocenił publicysta portalu Więź.pl.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (109)
List biskupów ws. pedofilii. "To pierwszy taki głos biskupów"
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 25 razy 23

  "nie uczyniliśmy wszystkiego, by zapobiec krzywdom"- ok, więc podajcie przykłady, ilu krzywdom udało wam się zapobiec, ile dzieciaków wyrwaliście z księżego uścisku, ilu z tych, o których mieliscie wiedzę, zostało ukaranych- nie pokutą polegającą na udziale w rekolekcjach milczących czy nie zesłaniem do odległej parafii. I jeszcze wytłumaczcie, dlaczego dopiero po filmie Sekielskiego wasze sumienia biskupie się obudziły.

 • sailor2016

  Oceniono 24 razy 22

  Teraz wszyscy biskupi, a każdy na swój sposób rżną głupa. Wcześniej nic na ten temat nie wiedzieli i dopiero film braci Sekielskich otworzył im oczy. Jakoś tego nie kupuję ale oczywiście przyjdzie głupi co kupi.

 • sacc77

  Oceniono 23 razy 21

  Aby w POLSCE było NORMALNIE, trzeba co najmniej:

  1. Wypowiedzieć konkordat

  2. Przywrócić przedwojenną procedurę wedle której Watykan zanim mianował biskupa musiał uzyskać zgodę na daną kandydaturę od władz Rzeczypospolitej a kandydat na biskupa musiał składać publiczne ślubowanie na wierność RP.

  3. Wyprowadzić ze wszystkich struktur Państwa funkcjonariuszy obcego państwa - Watykanu czyli:
  . A. Zlikwidować etaty kapelanów
  . B. Zlikwidować etaty katechetów a tym samym Wyprowadzić religię ze szkół

  4. Usunąć z rządu oraz życia politycznego wszystkich członków OPUS DEI i jakiegokolwiek zakonu. Członkowie OPUS DEI ślubowali wierność swej zwierzchności z Watykanu i priorytet religii nad racja stanu Państwa Polskiego i dlatego nie powinni mieć możliwości wpływu na polską politykę. Zakonnicy na stanowiskach rządowych (taki typowy polish joke) tez wiadomo kogo reprezentują.

  5. Opodatkować kler i wprowadzić obowiązek posiadania kas fiskalnych

  6. Znacjonalizować majątek zagrabiony przez kler po roku 1989

  7. Usunąć z urzędów i szkół wszelkie symbole religijne oraz zlikwidować tzw.katolickie placówki oświatowo-wychowawcze.

  8. Uroczystości państwowe organizować wyłącznie w charakterze świeckim

  9. Postawić przed sąd wszystkich pedofilów w sutannach jak również za poplecznictwo ochraniających ich biskupów.

  10. Wstrzymać dofinansowywanie "dzieł" KRK z kasy państwa !

  11. Ścigać z urzędu za wywoływanie presji w celu wymuszenia uczestnictwa w praktykach religijnych przez nauczycieli, dowódców i innych osób przełożonych

  12. Zlikwidować przepisy o wartościach chrześcijańskich w radiu i telewizji

  13. Nakazać przestrzegania norm hałasu, niezależnie od wyznania - dzwonić albo wrzeszczeć przez megafon na procesjach na terenach przemysłowych lub w zamkniętych pomieszczeniach

  14. Nakazać organizacjom religijnym przestrzegania przepisów o ochronie danych osobowych wobec osób, które z nich wystąpiły na zasadach przewidzianych w prawie cywilnym

  15. W obecnym kodeksie karnym, w miejsce treści art. 195 § 1:
  Art. 195. § 1. Kto złośliwie przeszkadza publicznemu wykonywaniu aktu religijnego kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
  przywrócić brzmienie art. 196 kk z roku 1969:
  . Art. 196.
  . Kto zmusza inną osobę do podjęcia czynności religijnej lub do udziału w obrzędzie religijnym . albo do powstrzymania się od takiej czynności lub obrzędu,
  . -podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.

  16. Natychmiastowa likwidacja tzw. FUNDUSZU KOŚCIELNEGO, który miał kompensować tzw. "straty" poniesione przez "kościół" w następstwie reformy rolnej! Wobec faktu zwrócenia kościołowi gruntów rolnych w i to w ilości większej aniżeli "utracił" był w ramach reformy rolnej brak jest jakiejkolwiek przesłanki do opłacania z pieniędzy podatników tej sekty pedalsko-pedofilskiej.

  17. Absolutnym jest SKANDALEM, że na państwowych uczelniach, za publiczne pieniądze pochodzące z podatków obywateli, funkcjonuje coś takiego jak wydziały teologiczne czyli studia na temat bajek z mchu i paproci.
  Szamani chcą się bawić w udawanie nauki?
  Proszę bardzo.
  Ale na własnych prywatnych kółkach zainteresowań, które żadną miarą nie powinny być legitymizowane przez Państwo jako uczelnie wyższe oraz bez prawa do posługiwania się nazwami to sugerującymi a tym samym bez żadnych uprawnień do nadawania
  powszechnie obowiązujących stopni i tytułów naukowych!

  Kościuszko miał rację pisząc w swoim memoriale:
  - "KOŚCIÓŁ WINIEN BYĆ ODDZIELONY OD PAŃSTWA,
  NIE WOLNO MU ZAJMOWAĆ SIĘ KSZTAŁCENIEM MŁODZIEŻY!.
  NARÓD POWINIEN BYĆ PANEM WŁASNEGO LOSU I JEGO PRAWA POWINNY BYĆ NADRZĘDNE WOBEC PRAW KOŚCIOŁA.
  ŻADNA RELIGIA NIE MOŻE IM PRZECZYĆ ODWOŁUJĄC SIĘ DO PRAWA BOSKIEGO, PRZECIWNIE, KAŻDA RELIGIA POWINNA BYĆ POSŁUSZNA PRAWOM USTANOWIONYM PRZEZ NARÓD"

 • wujekdolf

  Oceniono 19 razy 17

  nie wierzcie sukienkowcom! oni zrobią wszystko żeby nie zapłacić za swoje zbrodnie! nakłamią oszołomom tak żeby to ich "obrońcy" wygrali!

 • jael53

  Oceniono 16 razy 14

  Zwykła socjotechnika. Dużo czasu zajęło eminencjom i ekscelencjom zdobycie się na ten prościutki manewr, obliczony na rozmydlenie nie tylko problemu, ale i odpowiedzialności za instytucjonalne chronienie sprawców. Dlatego nie rokuje to dobrze i nie ma czym się uspokajać.

 • arius9

  Oceniono 16 razy 14

  Za to zrobili wszystko, żeby ukrywać zwyrodnialców i uciszać ofiary. Teraz próbują się tłumaczyć? Kolejne bzdety dla ciemnej masy. Biskupi sami są umoczeni, banda zakłamanych sukinsynów i oszustów.

 • janjan101

  Oceniono 16 razy 14

  Klechy mają wiele pysków, na każdą okazję inny, więc do ich dobrych intencji, krokodyle łzy, mogą tylko naiwnych i tępaków przekonąć.k
  .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX