Fala wezbraniowa na Wiśle. RCB wysyła smsy z ostrzeżeniem do mieszkańców Mazowsza i Lubelszczyzny

Przechodząca przez Sandomierz fala wezbraniowa na Wiśle ma 740 cm. - Sytuacja jest opanowana - poinformował przewodniczący powiatowego sztabu kryzysowego, starosta sandomierski Marcin Piwnik.
Zobacz wideo

Fala wezbraniowa dotarła do Sandomierza po godz. 8. - Oczekujemy na obniżenie się wody. Dobre są sygnały, że ona szybko zejdzie - przekazał w rozmowie z PAP starosta. Dodał, że w powiecie nie odnotowano żadnych zniszczeń. "Wszystkie przecieki, jeśli chodzi o śluzy zostały usunięte. W Zawichoście oczekiwaliśmy wyższego poziomu wody, natomiast obecnie prowadzone są tam działania zapobiegawcze, absolutnie tam też nie ma zagrożenia, aby coś się miało złego wydarzyć" – powiedział Piwnik.

W woj. świętokrzyskim w związku z intensywnymi opadami deszczu w niedzielę rano w 11 miejscach obowiązywały alarmy, a w 14 pogotowia przeciwpowodziowe. Dotyczyły one powiatu buskiego, staszowskiego, kazimierskiego, sandomierskiego i opatowskiego.

Fala wezbraniowa na Wiśle. RCB rozsyła smsy

Jak przypomniała w rozmowie z PAP Anna Adamkiewicz z RCB, tego typu ostrzeżenia wysyłane są od czwartku. Na początku kierowane one były do mieszkańców Małopolski, a później także do mieszkańców województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego.

W niedzielę RCB rozesłało sms-y do mieszkańców powiatów puławskiego oraz ryckiego na Lubelszczyźnie oraz powiatów zwoleńskiego i kozienickiego na Mazowszu. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina w nich, że w poniedziałek i wtorek w tych województwach dojdzie do kulminacji fali wezbraniowej na Wiśle i przestrzega przed zbliżaniem się do rzek.

Z informacji przekazanych przez rzecznika PSP st. bryg. Pawła Frątczaka wynika, że w niedzielę po południu na stacjach wodowskazowych w całym kraju odnotowano 11 stanów alarmowych, w tym 10 na Wiśle, a jeden na Odrze. W 33 miejscach utrzymują się stany ostrzegawcze, w tym 28 w dorzeczu Wisły i osiem w dorzeczu Odry.

W Warszawie fala wezbraniowa ma pojawić się we wtorek.

Pogoda. Ostrzeżenia

IMGW ostrzega przed burzami z gradem w województwach śląskim, podkarpackim i małopolskim. W porywach wiatr może wiać z prędkością do 70 km/h. Według meteorologów spać może ok. 25 mm deszczu.

Wydane dziś przez IMGW alerty, to ostrzeżenia pierwszego stopnia. Takie ostrzeżenia oznaczają, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. 

TOK FM PREMIUM