Turniej siatkówki dla osób LGBT. Radni PiS żądają wyjaśnień ws. "promocji homoseksualizmu"

Warszawscy radni Prawa i Sprawiedliwości domagają się wyjaśnień od władz Warszawy i prezydenta Rafała Trzaskowskiego w sprawie turnieju siatkówki dla osób LGBT. Impreza odbyła się w miniony weekend w budynku jednej z ursynowskich szkół podstawowych.
Zobacz wideo

- Oburzyło nas nie to, że taki turniej miał miejsce, ale kwestia związana z całą oprawą tego wydarzenia; z promocją materiałów i promocją homoseksualizmu jako formy prezentowania innej orientacji - powiedział na wtorkowym briefingu radny PiS Jacek Ozdoba.

Jak dodał, podczas imprezy na miejscu "można było dostać specjalne poradniki". - W szkole była też promowana sauna dla gejów, a to placówka, która jest szkołą publiczną - podkreślił.

Jacek Ozdoba przekonywał, że sprawa wzbudziła kontrowersje wśród rodziców. Dlatego radni zwrócili się do władz miasta o wyjaśnienia.

W podobnym tonie wypowiadał się inny miejski radny PiS - Sebastian Kaleta. - Sport to zdrowie i nie ma problemu, żeby jakakolwiek grupa mogła organizować swoje turnieje. Niemniej jednak w tym przypadku towarzyszyła temu specyficzna oprawa, która z pewnością nie powinna towarzyszyć jakiemukolwiek wydarzeniu w szkole publicznej - oznajmił.

Zdaniem Kalety sobotnie wydarzenie udowadnia, że "spełniają się wszystkie obawy", o których radni PiS mówili przy okazji dyskusji o wprowadzaniu w Warszawie deklaracji LGBT+. - To znaczy wprowadza się treści, które mogą być odbierane jako próba seksualizacji dzieci - powiedział.

Organizator wyjaśnia

Organizatorzy turnieju podkreślają w oświadczeniu wysłanym od mediów, że w ich opinii prawo nie zostało złamane. - W związku z tym, że zawody mają charakter prywatny, tj. obiekty wynajęte zostały na zasadach komercyjnych w dniu, kiedy wstęp do nich nie mają uczniowie szkoły, nie doszło do naruszenia przepisów prawa. Same produkty znajdujące się na stanowiskach sponsorów wydarzenia jak prezerwatywy czy lubrykanty dostępne są także na półkach drogerii, aptek czy sklepów wielobranżowych - czytamy w oświadczeniu. 

Ich zdaniem prawicowe media i radni nie zrozumieli idei turnieju. - Tak jak inne grupy społeczne integrują się poprzez sport (np. słynny mecz politycy - dziennikarze, Mistrzostwa Polski Strażaków w Piłce Siatkowej), tak ma do tego prawo społeczność LGBT+, a integracja poprzez sport jest pozytywnym sposobem na spędzanie wolnego czasu i kształtowanie postaw takich jak współpraca z zespole czy też zasady fair play - napisano w oświadczeniu. 

Przypomnijmy, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał w lutym bieżącego roku deklarację LGBT+. Zakłada ona m.in. wprowadzenie edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej w szkołach, uwzględniającej kwestie tożsamości psychoseksualnej i identyfikacji płciowej,
zgodnej ze standardami i wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT TEGO DOKUMENTU

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM