Fala wezbraniowa na Wiśle. Plaża "Poniatówka" pod wodą. Trzaskowski uspokaja

Kulminacyjny moment fali wezbraniowej na Wiśle ma dotrzeć do Warszawy około 3 nad ranem. - Służby postawione są w stan gotowości, ale Wisła nie powinna przekroczyć stanu ostrzegawczego - informuje prezydent Rafał Trzaskowski.
Zobacz wideo

W tej chwili wodomierze pokazują poziom 5.5 metra. W kulminacyjnym momencie - wody ma być o 30 centymetrów więcej (czyli 5.8 metra). Widać to dobrze na zdjęciach, nasz reporter uchwycił plażę pod Mostem Poniatowskiego trzy noce temu oraz obecnie. Wtedy widać było na niej ludzi, obecnie cała plaża jest pod wodą. 

Fala wezbraniowa na Wiśle w Warszawie. Trzaskowski uspokaja

- Fala wezbraniowa dotrze do Warszawy z opóźnieniem - dziś w nocy, ale wg prognoz poziom Wisły nie przekroczy stanu ostrzegawczego (6 m). Monitorujemy sytuację na bieżąco, a służby patrolują tereny wokół rzeki. Apeluję, aby ze względów bezpieczeństwa nie zbliżać się do Wisły - napisał na Twitterze Trzaskowski.

Poziom wody w Wiśle w Warszawie. Fala wezbraniowa 

Fala dotarła do stolicy rano i zalała m.in. plaże pod mostem Poniatowskiego i szlak pieszo-rowerowy na brzegu. Bulwary cały czas patrolują służby m.in. straż miejska i policja, które pilnują, by nikt tam nie wchodził.

Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa podjął w poniedziałek decyzję o wysłaniu do mieszkańców SMS-owych ostrzeżeń - tzw. alertu RCB. Centrum ostrzega w tych SMS-ach przed zbliżaniem się do rzek w zagrożonych rejonach.

Wcześniej w związku z falą wezbraniową podobnie ostrzegano mieszkańców woj. mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

W Warszawie w związku z wysokim stanem wody zamknięto śluzy wałowe, a także wrota Portu Czerniakowskiego. Wcześniej sprawdzono, czy wszystkie systemy przeciwpowodziowe, w tym przepompownie, działają sprawnie. Z plaż zostały wywiezione kosze i przenośne toalety. Zabrano również m.in. ruszty palenisk i nadwodne budki. Zdemontowano pomost przy moście Poniatowskiego, a w portach bosmani całodobowo nadzorują zacumowane łodzie, żaglówki i inne jednostki.

TOK FM PREMIUM