Przez Warszawę przeszła fala kulminacyjna na Wiśle. IMGW: Trzeci stopień zagrożenia hydrologicznego na Mazowszu

W nocy przez Warszawę przeszła fala kulminacyjna na Wiśle. Na razie nie ma jednak informacji o podtopieniach czy zalaniach w stolicy.
Zobacz wideo

Mimo to, na Mazowszu, nadal obowiązuje trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia hydrologicznego. Według synoptyków, w ciągu najbliższej doby stany alarmowe na Wiśle mogą zostać przekroczone między innymi w Modlinie i Wyszogrodzie.

Poziom wody na Wiśle w Warszawie utrzymuje się na ok. 578 cm. Jest stabilny od godz. 20.00 we wtorek, nie podnosi się – powiedział w środę rano PAP rzecznik mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP mł. bryg. Karol Kierzkowski.

Fala dotarła do stolicy we wtorek rano i zalała m.in. plaże pod mostem Poniatowskiego i szlak pieszo-rowerowy na brzegu. Bulwary cały czas patrolują służby m.in. straż miejska i policja, które pilnują, by nikt tam nie wchodził.

Fala wezbraniowa na Wiśle. Inne miasta w pogotowiu

Od północy stan pogotowia przeciwpowodziowego dla miasta obowiązuje w Bydgoszczy. Ogłosił go tam wojewoda, po tym jak poziom wody w województwie podniósł się. Prawdopodobnie jeszcze dziś rano przekroczy stan ostrzegawczy w Toruniu, potem w Bydgoszczy, w Chełmnie i Grudziądzu. Stąd w całym kujawsko-pomorskiem przez najbliższą dobę obowiązuje drugi - w trzystopniowej skali - alert hydrologiczny.

Jak informują nasi reporterzy, pogotowie przeciwpowodziowe wprowadziły wieczorem także władze Jeleniej Góry - po tym jak rzeki Bóbr i Kamienna przekroczyły w tamtych okolicach stany ostrzegawcze. Straż pożarna, na razie, nie podejmuje jednak tam żadnych działań.

Według synoptyków po południu lokalne burze mogą się pojawić tylko na wschodnich krańcach Polski. Nie powinny być jednak tak gwałtowne, dlatego w całym kraju - przynajmniej na ten moment - nie obowiązują żadne ostrzeżenia przed złą czy niebezpieczną w skutkach pogodą.

TOK FM PREMIUM