Niepełnosprawnych intelektualnie przywieźli na wybory z instrukcją głosowania na PiS? Sprawą zajmuje się policja

Według członka obwodowej komisji wyborczej w podbiałostockim Tykocinie, niepełnosprawni intelektualnie pensjonariusze miejscowego domu pomocy społecznej dostali na piśmie instrukcje, by głosować na kandydatów Prawa i Sprawiedliwości. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi białostocka policja.
Zobacz wideo

Członek komisji, który całe zdarzenie opisał w mediach społecznościowych, na miejsce wezwał policję. Rzecznik podlaskiej komendy wojewódzkiej nadkomisarz Tomasz Krupa mówi o dotychczasowych ustaleniach śledczych. - Osoby dowiezione z miejscowego domu pomocy społecznej dysponowały kartkami, na których były napisane nazwiska dwóch kandydatów jednego z komitetów wyborczych - wyjaśnia.

Chodzi o Karola Karskiego i Krzysztofa Jurgiela, startujących z dwóch pierwszych miejsc na liście PiS - obu udało się dostać do Europarlamentu.

Tykocin. Będzie powołany biegły grafolog

Jak podkreśla nadkomisarz Krupa, na razie nic nie wskazuje na to, by kartki sporządził ktoś spoza grupy pensjonariuszy. - Niewątpliwie kluczowa będzie opinia biegłego grafologa, którego będziemy powoływać. Na podstawie dostarczonych mu próbek pisma, wypowie się on, kto mógł te kartki sporządzić - zapowiada.

Policja prowadzi dochodzenie w kierunku art. 250 Kodeksu karnego, mówiącego o wywieraniu wpływu, m.in. przez wykorzystanie zależności, na głosowanie. Grozi za to kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Przypomnijmy, wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 45,38 proc. Drugie miejsce zajęła Koalicja Europejska, która zdobyła 38,47 proc. Trzecia była Wiosna (6,06 proc). Pod progiem wyborczym znalazły się: Konfederacja (4,55 proc.), Kukiz’15 (3,69 proc.) i Lewica Razem (1,24 proc.).

W okręgu numer 3 obejmującym województwo warmińsko-mazurskie i podlaskie zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 47,29 proc. Drugie miejsce miała Koalicja Europejska - 37,03 proc., a trzecie Wiosna - 5,73 proc. Mandat z tego okręgu, oprócz Karskiego i Jurgiela zdobył Tomasz Frankowski z KE.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (123)
Tykocin. Niepełnosprawni mieli instrukcje głosowania na PiS?
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 37 razy 35

  Większe zdziwienie powinno budzić, gdyby ktoś pełnosprawny intelektualnie głosował na Karskiego albo Jurgiela.

 • potpurka

  Oceniono 38 razy 34

  Nie tylko niepełnosprawni umysłowo pensjonariusze domu opieki społecznej dostali instrukcję głosowania na PiS. Wszyscy pozostali niepełnosprawni umysłowo (45,38 %) też głosowali według tej instrukcji.

 • agnrodis

  Oceniono 30 razy 26

  A fakt, ze kosciol katolicki dawal instrukcje, zeby wierni glosowali na PiS, to nie jest falszowanie wyborow???????

 • agnrodis

  Oceniono 27 razy 25

  W PiS od dawna mowili o falszowaniu wyborow ... widac przygotowywali sie do falszowania!!!

 • yo1pek

  Oceniono 25 razy 21

  Do jesieni jak dopracuja kanty i liczenie głosów to będzie z 70-80%. Widać, że nie mają już żadnych hamulców.

 • agnrodis

  Oceniono 19 razy 17

  Dokladnie takie same metody stosuja republikanie w USA ..... Trump i Kaczynski biora lekcje u tego samego nauczyciela.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX