4 czerwca w Gdańsku nie będzie prezydenta Andrzeja Dudy. Wyśle przedstawiciela

Obchody 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów już za kilka dni. Spośród przedstawicieli władz państwowych udział w uroczystościach organizowanych w Gdańsku potwierdził na razie tylko przedstawiciel prezydenta Andrzeja Dudy - informuje nas gdański magistrat.
Zobacz wideo

Jeszcze przed tygodniem prezydent Gdańska na antenie TOK FM mówiła, że nie ma informacji, aby jakikolwiek przedstawiciel władz państwowych miał zamiar uczestniczyć w uroczystościach z okazji rocznicy 4 czerwca. - Ale mamy jeszcze dwa tygodnie. Może jeszcze jakieś potwierdzenie z kancelarii dotrze - zastanawiała się Aleksandra Dulkiewicz.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy coś w tej sprawie zmieniło na mniej niż tydzień przed uroczystościami.

"Z radością możemy poinformować, że spodziewamy się bardzo licznej obecności przedstawicieli najbardziej opiniotwórczych środowisk naszego państwa. Będą na przykład byli prezydenci RP: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski. Prezydenta Andrzeja Dudę reprezentował będzie Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP - Wojciech Kolarski" - poinformowała nas Alicja Bittner z biura prasowego gdańskiego urzędu miasta. 

"Otrzymujemy również potwierdzenia udziału posłów i senatorów. Mamy także potwierdzenie udziału Komisarz Europejskiej Elżbiety Bieńkowskiej" - dodała.

Dopytywana, czy udział zapowiedział jakikolwiek przedstawiciel Rady Ministrów podała, że do tej pory do urzędu wpłynęły wyłącznie potwierdzenia od wyżej wymienionych gości. O obecność w Gdańsku w dniu 4 czerwca zapytaliśmy także w Centrum Informacyjnym Rządu - czekamy na odpowiedź.  

Jest porozumienie ws. placu Solidarności

Wydarzenia z okazji 30. rocznicy czerwca '89 zaplanowano nie tylko na 4 czerwca. Odbywać się będą przez 11 dni - od 1 do 11 czerwca' łącznie to ponad sto wydarzeń.

4 czerwca wokół Europejskiego Centrum Solidarności ma się odbyć świąteczne śniadanie. Zaplanowano też m.in. zbiórkę pamiątek, liczne debaty i wystawy dotyczące polskiej demokracji. W samo południe będzie wspólne odśpiewanie hymnu i tort. O 17.30 na Długim Targu odbędzie się wiec, wystąpienia gości specjalnych oraz odegranie hymnu Europy.

Władze miasta i ECS doszły też do porozumienia z Solidarnością i Karolem Guzikiewiczem w sprawie zajęcia placu Solidarności. Przypomnijmy, na początku kwietnia wojewoda pomorski wydał decyzję, która dała "S" wyłączność na organizowanie uroczystości przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w dniu 4 czerwca.

W ramach zawartego porozumienia ustalono, że "S" nie zamknie placu Solidarności - będzie on otwarty dla wszystkich. W zamian za to prezydent Aleksandra Dulkiewicz złożyła deklarację, że bezpośrednie otoczenie Pomnika Poległych Stoczniowców w Gdańsku będzie wolne od bieżącej polityki.

Władze państwowe będą w Senacie

Przedstawiciele najwyższych władz państwowych 4 czerwca mają być w Senacie, gdzie zaplanowano uroczyste posiedzenie z okazji 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiedział, że weźmie w nim udział prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i Marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Szczegółowy plan uroczystości ma zostać przedstawiony w piątek.

4 czerwca 1989 roku odbyły się w Polsce pierwsze częściowo wolne wybory do Sejmu i całkowicie wolne do Senatu. W ich wyniku utworzono rząd z pierwszym niekomunistycznym premierem, którym został Tadeusz Mazowiecki. To zapoczątkowało upadek komunizmu w Polsce i w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku przypada 30. rocznica tamtych wydarzeń. Z tej okazji miasto Gdańsk organizuje Święto Wolności i Solidarności.

DOSTĘP PREMIUM