Wybrano "Ikonę 30-lecia". To zdjęcie jest symbolem trzech dekad przemian w naszym kraju

Poznaliśmy zwycięzcę międzynarodowego konkursu fotograficznego "Ikona 30-lecia - wolność i solidarność". Jego autorem jest Adam Lach. Zdjęcie wykonano podczas protestów w obronie sądownictwa.
Zobacz wideo

"Obraz autorstwa Adama Lacha to opowieść o wolności, solidarności i niezależności. O sile i bezkompromisowości nas, Polaków" - przekonują przedstawiciele Press Club Polska, współorganizatora konkursu.

- To zdjęcie rzeczywiście ma taki potencjał, żeby stać się ikoną i uruchomić pewną dyskusję na temat społeczny oraz na temat kondycji naszego kraju - stwierdza w rozmowie z TOK FM członek konkursowego jury Jarosław Włodarczyk.

Zwycięska fotografia Adama Lacha przedstawią młodą kobietę, która trzyma flagę z napisem "Wolność". Jej wyraz twarzy pokazuje, że jest pewna siebie, wolna i niezależna. Wokół niej jest wiele innych osób, głównie młodych. Jedna z nich trzyma transparent z napisem "Konstytucja". Zdjęcie jest czarno-białe, wykonano je podczas protestów w obronie sądownictwa w Warszawie.

Ikona 30-lecia. Zgłoszono 160 prac

Fotografia - zdaniem jury - jest "symbolem trzech dekad przemian w naszym kraju". Symbolizuje polski narodowy, rewolucyjny i niepokorny charakter. Jest odzwierciedleniem naszej "niezgody na krzywdę i dążenia do zmieniania świata na lepszy”.

Konkurs "Ikona 30-lecia - wolność i solidarność", oprócz Press Clubu współorganizował Dom Spotkań z Historią. To jedno z wydarzeń przewidzianych w ramach obchodów 30. rocznicy wyborów 4 czerwca '89 roku. Całość odbyła się pod patronatem International Association of Press Clubs.

Zwycięskie zdjęcie wybrano spośród 160 prac zgłoszonych przez ponad 60 zawodowych fotografów. Laureat otrzymał nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych.

DOSTĘP PREMIUM