Białystok: Więzienie w zawieszeniu i grzywna za wpis z groźbami wobec posła Truskolaskiego

Pół roku więzienia w zawieszeniu i pięć tysięcy złotych grzywny - taki wyrok usłyszał mężczyzna, który w internecie groził śmiercią posłowi klubu PO- KO Krzysztofowi Truskolaskiemu. Wyrok nie jest prawomocny.
Zobacz wideo

Uzasadniając wyrok sędzia Alina Dryl z Sądu Rejonowego w Białymstoku podkreślała, że obywatele mają prawo do krytyki osób publicznych. Nie jest ono jednak bezwarunkowe. 

- Nie sposób mówić o ochronie prawa do krytyki, gdy proporcje nie zostały zachowane a krytyka przybiera formę bezpodstawnej i bezcelowej agresji, niszcząc standardy w debacie publicznej - mówiła.

Poseł Truskolaski wyrok przyjął z zadowoleniem.  - Ta sprawa pokazuje, że nie warto hejtować, nie warto siać mowy nienawiści, nie warto grozić, bo może się to skończyć sprawą karną w sądzie - komentował.

Groźby pod swoim adresem poseł otrzymał za pośrednictwem mediów społecznościowych półtora roku temu. Skazany dziś Tomasz T. nazwał go zdrajcą Polski i groził powieszeniem. Jak tłumaczył w śledztwie, zrobił to w reakcji na głosowanie Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, w którym poseł Truskolaski poparł apel o przywrócenie praworządności w Polsce.

DOSTĘP PREMIUM