Ceny prądy rosną, PO apeluje o zwołanie sejmowej komisji energii

W związku z zapowiedziami o wzroście cen energii dla przedsiębiorstw od lipca, przedstawiciele PO apelują o szybkie zwołanie sejmowej komisji energii.
Zobacz wideo

Domagają się od rządu przedstawienia planu energetycznego kraju, a także rozwiązań dla gospodarstw domowych w Polsce, które ich zdaniem zostaną dotknięte konsekwencjami wzrostu cen energii dla firm.

Średnie i duże firmy od lipca muszą płacić rynkowe ceny energii i dopiero potem ubiegać się o rekompensatę do wyznaczonego limitu. - Kampania wyborcza się skończyła, król jest nagi - mówi Borys Budka, poseł PO. 

W drugim półroczu ceny energii mają być jeszcze zamrożone dla gospodarstw domowych, jednostek sektora finansów publicznych, mikro i małych form oraz szpitali. - Analitycy mówią, że ceny energii w przyszłym roku wzrosną jeszcze o 40 procent, to  w ciągu dwóch lat podwyżkę o 100 proc. - mówi szef regionu śląskiego PO, Wojciech Saługa.

Wciąż nie jest jest według jakich zasad mają zostać wypłacone rekompensaty dla spółek energetycznych. Wypłaty mają nastąpić po tym, jak Sejm znowelizuje ustawę o cenach prądu i wyda odpowiednie rozporządzenie. Posłowie PO wskazują, że firmy energetyczne znajdują się na skraju bankructwa, podwyżki cen prądu uderzają też w branżę energochłonną, która wciąż czeka na obiecywany od wielu lat pakiet rozwiązań. 

DOSTĘP PREMIUM