Najstarsze mają nawet 300 mln lat. "Praktycznie cały świat jest usłany bursztynami"

Na świecie istnieje około 60 gatunków bursztynu, które znaleźć można praktycznie wszędzie: od Kanady po Chile i od Borneo po Hiszpanię.
Zobacz wideo

Andrzej Gierszewski z Muzeum Bursztynu w Gdańsku opowiadał w rozmowie z Karoliną Głowacką o różnych gatunkach bursztynu. Na świecie jest ich około 60. 

 - Wszystko zależy od tego, skad pochodzą. Nasz bałtycki ma około 40 mln lat. Ale są bursztyny, które mają 300 mln lat, a są i takie, które mają milion lat - zaznaczał specjalista. Dodał, że bursztyn jest tak naprawdę znajdowany wszędzie: od Kanady po Hiszpanię, od Borneo po Chile. - Praktycznie cały świat jest usłany bursztynami - podkreślił gość TOK FM.  

Zaznaczył także, że najdroższy jest polski bursztyn, ponieważ bursztyn bałtycki jest najstarszym rejestrowalnym towarem luksusowym. - Skąd się bierze jego siła, magia, to, że jest uznany za cenny? - pytał ekspert. Odpowiedź może wydawać się prosta. Andrzej Gierwszewski wyjaśniał, że jeśli cofnęlibyśmy się o kilka tysięcy lat wstecz, już wtedy zobaczylibyśmy ludzi zbierających bursztyny.

- Jesteśmy na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, podnosimy bryłkę bursztynu, skrobiemy i widzimy, że się ona błyszczy. W ciągu następnych kilkuset lat zaczynamy uczyć się tego bursztynu. Okrywamy, że jest plastyczny, że można go obrabiać, że się nie kruszy. I przypadkiem wrzucamy pył bursztynowy do ognia. Co się dzieje? Wybuch, ogień, wysoki słup ognia. I na tej podstawie zaczynamy twierdzić, że jest on wyjątkowy - opowiadał. 

Mierzeja Wiślana. Wydobycie bursztynu nie będzie zbyt opłacalne

Bursztyn był także ceniony przez egipskich faraonów. - To było dobro luksusowe, ponieważ było niedostępne. Warto było je mieć, żeby się pochwalić, okazać wyższy status społeczny. 

Bursztyn. Czy można go podrobić?

Specjalista tłumaczył, że bursztyn bywa podrabiany na miliony sposobów, a głównym ośrodkiem produkcyjnym jest dzisiaj nie tylko Polska, lecz także Chiny. - Chińczycy kochają bursztyn, ale mają też swoje gusta. Dosyć często dochodziły mnie takie słuchy, że bursztyn jest mieszany z plastikiem - stwierdził specjalista. 

Dodał, że nawet najwybitniejsi specjaliści niekiedy dają się złapać na oszustwo. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

TOK FM PREMIUM