Alert IMGW dla trzech województw. Kolejny dzień z upałami w Polsce

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega w środę przed upałami do 32 stopni Celsjusza w woj. lubuskim i w zachodnich powiatach woj. wielkopolskiego, a także we wschodnich powiatach zachodniopomorskiego.
Zobacz wideo

Ostrzeżenia przed upałami obejmuje całe wojojewództwo lubuskie, zachodnie powiaty Wielkopolski i wschodnie powiaty województwa zachodniopomorskiego. Temperatura może się tam wahać od 29 st. do 32 st. W nocy temperatura minimalna wyniesie od 16 st. do 18 st.

Upał w Poznaniu i w Warszawie. Na ulice wyjadą polewaczki

Poznań pomaga przetrwać upały mieszkańcom i turystom. W różnych punktach miastach uruchamiane są kolejne zraszacze wodne dające trochę ochłody. Miasto uruchomi też fontanny wodne.

- Z kolei już dziś na ulice stolicy Wielkopolski wyjechały polewaczki, które mają polewać wodą 100 kilometrów ulic - mówi Agata Kaniewska z poznańskiego ZDM. 

Polewaczki na ulicach Poznania jeżdżą od godziny 10 do 14, czyli między porannym a popołudniowym szczytem komunikacyjnym. Tak by nie tamować ruchu i nie powodować korków w mieście.

Także w Warszawie prognozowana temperatura wzrośnie w najbliższych dniach do 30°C. Miasto wystawi w związku z tym na ulice stolicy kurtyny wodne Zraszacze będą czynne od środy (5 czerwca) w godz. 9.00-17.00. Kurtyny wodne zostaną rozstawione na pl. Zamkowym, Krakowskim Przedmieściu przy pomniku Mikołaja Kopernika, pl. Trzech Krzyży przy pomniku Wincentego Witosa, pl. Konstytucji (od strony ul. Waryńskiego), pl. Defilad (w okolicy skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej), ul. Floriańskiej (przy bazylice Św. Floriana), Płycie Desantu przy ul. Solec (bulwar Flotylli Wiślanej), ul. Nowy Świat przy ul. Smolnej (przy skwerze Stanisława Wisłockiego) oraz na skwerze Hoovera.

Zraszacze zostały też uruchomione już w innych wmiastach. Działają także m.in. w Krakowie czy Zielonej Górze. 

Upały w Polsce. Czego unikać?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, by w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić – jeśli nie ma takiej potrzeby – z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

Nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu – przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zalecana jest wtedy ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM