Butelkomatowa rewolucja. Automat z Krakowa przykładem dla innych miast. A czy wróci pod Wawel?

Pomysł krakowskiego butelkomatu okazał się strzałem w dziesiątkę. Urządzenie wydające 10-20 groszy za plastikowe opakowanie wzbudziło zainteresowanie nie tylko mieszkańców, rozsławiło Kraków i... zniknęło. Tymczasem inne miasta chcą skorzystać z krakowskiego pomysłu, ustawić butelkomaty w siebie.
Zobacz wideo

Butelkomat stanął w krakowskim urzędzie w połowie kwietnia. To pierwsze urządzenie w Polsce, które za zużyte butelki wypłacało gotówkę: 10 lub 20 groszy za sztukę. Sprzęt wzbudził ogromne zainteresowanie mediów (nie tylko lokalnych), które szeroko o nim informowały. Zrobiło też wrażenie na mieszkańcach miasta. Nierzadko, aby wrzucić butelkę, trzeba było… stać w kolejce.

- Odzew był fenomenalny. Przychodzili ludzie z całego miasta, często z pełnymi reklamówkami. Bardzo dużo było też bezdomnych, którzy czyścili ulice z pustych butelek - mówi nam Łukasz Wantuch, radny miasta i inicjator ustawienia butelkomatu.

Butelkomat zniknął

Po blisko dwóch tygodniach butelkomat zniknął z krakowskiego urzędu, ponieważ skończyły się fundusze na jego działanie. Urządzenie było gotowe na przyjęcie 15 tysięcy butelek. Sfinansował to właśnie radny Wantuch (który przekazał na ten cel 1000 zł) oraz Tomasz Terlecki - jeden z mieszkańców, który wpłacił 500 zł.  

W rozmowie radny podkreśla, że butelkomat był projektem pilotażowym. - Ale wróci - zapewnia. - Urząd miasta wysłał oferty do kilku firm i czekamy na decyzję - dodaje.

Urzędnicy potwierdzają - butelkomat będzie, ale na razie nie wiadomo... kiedy. - Wydział Gospodarki Komunalnej UMK zwrócił się już do przedsiębiorstw produkujących automaty na butelki PET, z prośbą o przedstawienie propozycji w zakresie ewentualnego wypożyczenia, dzierżawy lub zakupu automatu wyposażonego w zgniatarkę. Obecnie te propozycje są analizowane - informuje nas Małgorzata Tabaszewska z biura prasowego krakowskiego ratusza.

Co poszło nie tak?

Przy okazji pilotażowego ustawienia butelkomatu na jaw wyszło kilka problemów, o których pisze prezydent miasta Jacek Majchrowski,Pismo  w odpowiedzi na interpelację jednego z radnych. Wspomina m.in., że urządzenie często samoczynnie się blokowało, wymagało częstej wymiany worków i przez to angażowało wielu urzędników. 

Pismo prezydenta Krakowa potwierdza też to, o czym mówił wcześniej radny Wantuch, że największą liczbę butelek wrzucały osoby bezdomne. Według prezydenta było to nawet kilkadziesiąt sztuk za jednym razem! "Niestety, opakowania przez nich przynoszone nie były odpowiednio przygotowane (zanieczyszczone, często nieopróżnione do końca oraz wydzielały nieprzyjemny zapach), co wprowadzało niekomfortową atmosferę nie tylko dla pracowników Urzędu Miasta, ale również dla mieszkańców załatwiających sprawy w urzędzie" - czytamy w piśmie Jacka Majchrowskiego.

Mimo takich problemów prezydent zapewnia, że dalsze działania, na rzecz walki z plastikowymi butelkami, będą przez urząd podejmowane.  

Inne miasta za przykładem Krakowa

Krakowski butelkomat stał się inspiracją dla innych miast. W samej tylko Warszawie zapytania o możliwość postawienia podobnych urządzeń zgłosiło sześcioro radnych miasta oraz kilku dzielnicowych.  "Pomysł ma wiele zalet - wytwarza nawyk segregacji odpadów w społeczeństwie, pomaga zadbać o czystość przestrzeni publicznej i przynosi wymierną korzyść środowisku naturalnemu" - wylicza radny Bartosz Zawadzki z warszawskiego Ursynowa.  

Wiemy, że zakup własnego butelkomatu planują władze warszawskich Bielan. Burmistrz tej dzielnicy w rozmowie z TOK FM przyznaje, że inspiracją był właśnie Kraków. - Ktoś zawsze musi być pierwszy. Mnie ten pomysł naprawdę bardzo się spodobał. Docelowo uważam, że nie tylko samorządy powinny w coś takiego inwestować, ale też sieci handlowe - mówi Grzegorz Pietruczuk.

Butelkomat ma stanąć w urzędzie dzielnicy. Za wrzucane do niego butelki będzie wypłacał gotówkę lub wydawał karmę dla zwierząt. Szczegóły są jeszcze opracowywane.- Bardzo stawiamy na edukację ekologiczną i ten butelkomat też ma temu służyć. Wiem, że jedno takie urządzenie na całą dzielnicę nie rozwiąże problemu butelek, ale kropla drąży skałę - podkreśla burmistrz.

Kupno butelkomatu zapowiedziały też władze Starachowic. "Wykonamy krok przed Państwem Polskim i krok za Krakowem" - napisał na Facebooku prezydent tego miasta Marek Materek. Chętnych miast na butelkową rewolucję jest więcej. O kupno takiego urządzenia zabiegają także m.in. radni w Gdańsku i Płocku.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (38)
Butelkowa rewolucja. Jak krakowski butelkomat dał przykład innym miastom. Tylko dlaczego zniknął?
Zaloguj się
 • race444

  Oceniono 11 razy 9

  W innych krajach to normalka u nas sensacja. Na tym prostym przykladzie widac jak daleko nam do cywilizacji.

 • ladychapel

  Oceniono 8 razy 6

  Na Litwie wszystkie napoje w szklanych, plastikowych i aluminiowych opakowaniach są kaucjowane (10eurocentów). Taromat (tak to się tu nazywa) jest w każdym sklepie. Wrzucasz butelki czy puszki - z kwitkiem do kasy. Na ulicach czysto, nie walają się butelki czy puszki. Płacąc za napój płacisz dodatkową kaucję w cenie 10eurocentów, którą póżniej możesz odzyskać w każdym sklepie zwracając butelkę czy puszkę. W Polsce nie da się. Nie da się i już.

 • spam_box

  Oceniono 11 razy 5

  Na butelkomaty nie ma, na czarnych i ixh zabobony - jest.

 • gazkom

  Oceniono 6 razy 4

  4 lata temu podróżowałem po Estonii. Tam w prawie każdym większym sklepie było takie urządzenie (najczęściej dwa lub trzy). Przyjmowało butelki i puszki. Za każde dawało ok 10 eurocentów, ale nie w gotówce, lecz jako paragon zniżkowym do sklepu.

 • ochujek

  Oceniono 7 razy 3

  Za to wszędzie można bezproblemowo wrzucać kasę na tacę. W najbardziej zapadłej parafii.

 • wladgad

  Oceniono 5 razy 3

  Jaki sens ustawiania podobnego urządzenia w urzędzie? Ludzie już powariowali od polityki. Drugie wariactwo to śmieci. Jaki sens w tych segregacjach, nawet przez automat, jeżeli na butelkach nie ma odpowiednich oznaczeń, a producenci opakowań mają to gdzieś? Znowu, co już jest tradycją w naszym kraju, odpowiedzialność przerzucono na zwykłych ludzi.

 • dante_waw

  Oceniono 5 razy 3

  A czy zamiast takiej "pokazuchy" miasta nie moglby zainwestowac w "butelkomaty" ktore skupowalyby szklane butelki zwrotne nie rzadajac paragonu....

  Bo na razie widac ze "pilotazowy projekt" skierowany jest do bezdomnych, finansowany jest z pieniedzy publicznych, a dostawcy napojow i ich dystrybutorzy umyli rece udajac ze problem opakowan ich produktow, ich nie dotyczy wiec nie maja obowiazku sie do tego interesu dokladac....

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 5 razy 3

  Butelkomaty wprowadzono w Holandii i stoją w każdym sklepie. 1 złoty za opakowanie przemawia do rozsądku.

 • zegartowski

  Oceniono 7 razy 3

  "Niestety, opakowania przez nich przynoszone nie były odpowiednio przygotowane (zanieczyszczone, często nieopróżnione do końca oraz wydzielały nieprzyjemny zapach), co wprowadzało niekomfortową atmosferę nie tylko dla pracowników Urzędu Miasta, ale również dla mieszkańców załatwiających sprawy w urzędzie"

  No co to za pomysł, żeby urządzenia do przetwarzania odpadów instalować w hallu urzędu miasta? No kurczeblade no...

  ...ale pewnie urzędnicy doszli do wniosku, że gdyby taki sprzęt stanął przy altanach śmietnikowych to ludzie nie pokojarzyliby go z Dobrocią Urzędników...może następnym razem postawmy butelkmaty przy altanach śmietnikowych, ale za to z wizerunkiem Prezydenta albo Radnego naklejonym na urządzenie tak, żeby ręka Radnego znajdowała się w punkcie wydawania monet...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX