Polacy wracają z emigracji, bo standard życia w Polsce się poprawił? "Nic bardziej mylnego"

Z badań wynika, że powracający z Anglii, Irlandii czy Niemiec z aprobatą przyjmują zmiany społeczne w naszym kraju, w tym program 500 plus czy unowocześnienie transportu publicznego (wymiana taboru w miastach, lepsze drogi). Do powrotów skłania ich jednak co innego - ocenia ekspert.
Zobacz wideo

- Mogłoby się wydawać, że Polacy wracają dlatego, że standard życia w Polsce się zdecydowanie poprawił. Okazuje się, że nic bardziej mylnego. Powody powrotów bardziej dotyczą życia rodzinnego – mówił w TOK FM dr Mariusz Dzięglewski z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Dr Dzięglewski jest kierownikiem Pracowni Badań Społecznych. Od dawna zajmuje się tematyką migracji, w tym przemianami tożsamości migrantów czy skutkami migracji. Sam też był emigrantem – przez dłuższy czas mieszkał w Irlandii.

Po powrocie zdecydował, że chce zbadać, jakie są powody powrotów Polaków do kraju i jak się w Polsce - po powrocie - odnajdują. "Mimo, iż Polska nie doświadczyła masowych powrotów, z emigracji poakcesyjnej co roku wraca od kilku do kilkudziesięciu tysięcy Polaków" - pisze socjolog w wydanej właśnie książce "Powroty do (nie)znanego kraju. Strategie migrantów powrotnych".

Do powrotu do kraju skłaniają dwa etapy w życiu

Są dwa etapy w życiu, które skłaniają do powrotu albo przynajmniej – jak tłumaczył dr Dzięglewski – do refleksji o tym.

Pierwszy to narodziny dzieci i ich dorastanie. - Dzieci rosną i idą do brytyjskich, irlandzkich czy hiszpańskich przedszkoli i szkół, a rodzice zaczynają dostrzegać, że ich dzieci nawiązują coraz silniejsze relacje i więzi ze swoimi, miejscowymi rówieśnikami. I pojawia się pytanie: co będzie za 5-10 lat? Czy te dzieci w ogóle będą chciały wrócić do Polski? Czy coś będzie je z Polską łączyć? Część rodziców mówiła mi wprost, że pozostanie na dłużej oznaczałoby prawdopodobnie pozostanie na zawsze – opisywał socjolog.

"Starszy syn miał pójść do pierwszej klasy we Włoszech i po prostu mąż mówił: Wracajmy teraz, bo później będzie wielki problem z powrotem. Bo już jednak przyjaźnie włoskie, szkoła się zacznie i to będzie duży problem z powrotem do Polski ze względu na dzieci" - tak autor cytuje w swojej książce jedną z uczestniczek badań. 

Rodzice obawiają się też trudności z mówieniem dzieci po polsku (gdyby pobyt za granicą trwał dłużej); twierdzą też, że w Polsce jest wyższy poziom nauczania.

Drugi etap w naszym cyklu życia, który powoduje, że podejmujemy decyzję "wracamy", to starzenie się rodziców. - Moi respondenci często mówili o tym, że nie mogli usiedzieć w Anglii czy w Irlandii wiedząc, że ich rodzice wymagają opieki, bo stają się coraz starsi, niedołężni, trzeba z nimi pojechać do lekarza czy zrobić codzienne zakupy. To ważny moment, który u wielu osób też decyduje o powrocie – wyjaśnia dr Dzięglewski.

Oczywiście są i tacy, którzy wracają, bo uznają, że Polska coraz lepiej się rozwija i coraz ciekawiej się w niej żyje, ale takie myślenie nie jest zbyt częste. Bywa i tak, że wracamy, bo osiągnęliśmy za granicą założony cel, czyli np. mamy już wystarczającą ilość pieniędzy na budowę domu w Polsce. Wracamy i budujemy.

Jak dodaje dr Dzięglewski, część Polaków wraca "na swoje" - do starych przyjaciół, rodziny znajomych; wracają do znanego sobie kraju i nie mają z tym problemu. Ale jest wielu takich, dla których Polska przez te wszystkie lata stała się krajem nieznanym. Wtedy powrót jest niezwykle trudny – pojawiają się problemy w domu, w pracy, w relacjach. Bywa, że taka osoba wpada w depresję.

"Dużo rzeczy w Polsce mnie denerwuje, które mnie wcześniej nie denerwowały, bo przyjmowałem je za oczywistość. A w Anglii przyzwyczaiłem się do pewnej wygody, że jak wchodzę do sklepu to super, szybko mnie obsługują, wszystko wręcz do ręki mi podają. Albo jak idę do urzędu, to nic nie muszę robić i wszystko jest załatwione za mnie, wszystko co ja chcę. To było bardzo wygodne" - mówił jeden z uczestników badań.

"Wysokie koszty utrzymania w Polsce, wysokie podatki"

Respondenci mówią o tym, że w Polsce nie jest już trudno znaleźć pracę, ale jest to często praca o niskich dochodach. Zwracają też uwagę na niestabilność zatrudnienia, a w związku z tym na poczucie braku bezpieczeństwa. Większość tych, którzy wracają – w Polsce zarabia o wiele mniej niż za granicą.

"Ich sytuacja finansowa uległa zmianie w tym sensie, iż nie mogą pozwolić sobie na wszystkie zachcianki, nad którymi nie zastanawiali się będąc za granicą. Respondenci podkreślają konieczność kontrolowania wydatków w Polsce. Stosunkowo często zwracają uwagę na nieadekwatnie wysokie do wynagrodzeń ceny produktów i wysokie koszty utrzymania w Polsce. Ponadto za absurdalne uważają bardzo wysokie podatki w Polsce, w szczególności składki, które wpływają do ZUS" - pisze dr Mariusz Dzięglewski.

Z badań naukowca wynika, że powracający z Anglii, Irlandii czy Niemiec z aprobatą przyjmują zmiany społeczne w naszym kraju, w tym program 500 plus czy unowocześnienie transportu publicznego (wymiana taboru w miastach, lepsze drogi). Jednocześnie bardzo różnie podchodzą do zmian o charakterze kulturowym.

"Z jednej strony zwracają uwagę na zmianę stylu życia Polaków, którą wiążą z większą zasobnością, a która przejawia się w częstych podróżach czy wyjściach do restauracji/ kawiarni. Z drugiej strony zwracają uwagę  na zapracowanie rodaków, popadanie w konsumpcjonizm i tendencję do życia na pokaz. Jako niekorzystną zmianę respondenci wskazują też brak czasu dla rodziny i dzieci" - czytamy w książce "Powroty do (nie)znanego kraju".

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (147)
Polacy wracają z emigracji, bo standard życia w Polsce się poprawił? "Nic bardziej mylnego"
Zaloguj się
 • uthark

  Oceniono 24 razy 16

  "twierdzą też, że w Polsce jest wyższy poziom nauczania"

  Nieprawda. Poziom nauczania w Polsce nie jest wysoki, gdyż w Polsce nie uczy się się związków przyczynowo-skutkowych i samodzielniego myślenia, a jedynie wymaga się odtworzenia wiedzy.

  "brak czasu dla rodziny i dzieci"

  To efekt wyłącznie złego rozplanowania czasu. Oboje z żoną pracujemy (oboje poza miejscowością zamieszkania) i mamy czas dla siebie i córki.

 • Witold Kamiński

  Oceniono 26 razy 14

  Moje dzieci, syn i córka są w Wielkiej Brytanii już 16 lat i do głowy im nie przychodzi powrót do kraju. Zawsze mówiłem im, że dzieci muszą szukać sobie swego miejsca w świecie, nie oglądając się na rodziców. To ich życie i przyszłość ich dzieci, naszych wnuków. Oni nie są winne nic nikomu, nic nie muszą oddawać lub zwracać. Jestem szczęśliwy szczęściem moich wnuków i dzieci i nic nie skłoni mnie do prośby o pomoc z ich strony.

 • ob1canob

  Oceniono 18 razy 8

  Ja nie wracam.
  Mam chate wlasna i prace, ktora lubie, ze o dwojce zasymilowanych synow nie wspomne.
  Znam takich co wrocili.
  Po roku- dwoch latach wracali do UK.

 • elpapiotr2

  Oceniono 14 razy 8

  Polska mlekiem i miodem płynąca - za sprawą darmozjadów w Sejmie, Senacie, Kościele i na socjalu.
  Taka jest gorzka prawda naszym kraju, gdzie rząd to sami politycy bez pojęcia o rządzeniu.

 • tjuasia

  Oceniono 12 razy 8

  Ja nie wyemigrowałam ale pracuję za granicą , bo w moim wieku mogę w Polsce na słoną wodę zarobić

 • elzbietttta

  Oceniono 11 razy 7

  Wyjechałam, kiedy PiS doszło do władzy, wrócę, jak zostanie od władzy odstawione.

 • maxthebrindle

  Oceniono 8 razy 6

  Cóż... W ciągu minionych 6 miesięcy uczestniczyłem w rozmowach z czterema rodakami, którzy starali się o pracę w firmie, w której sam jestem zatrudniony. Wszyscy okazali się byłymi emigrantami, którzy po latach pobytu za granicą postanowili wrócić do Polski. Rozmowy odbywały się jednak za granicą - wszyscy panowie po jakimś czasie mieszkania w Polsce wyemigrowali lub zdecydowali, by wyemigrować ponownie.Trzej przeglądali ogłoszenia z Polski i przylecieli na interview, jeden już tu był i pracował od kilku miesięcy, ale szukał lepszej pracy w swojej specjalizacji. Dwóch z nich pracę dostało i trochę rozmawialiśmy potem o współczesnych polskich realiach, do których na dłuższą metę... trudno było im się przystosować. Polska jest nowocześniejsza, piękniejsza, zasobniejsza ale dalej jest cholernie trudnym miejscem do mieszkania: głupota i wszechwładza urzędników, którzy istnieją tylko po to, by utrudniać wszystkim życie, szkoła, która poza religią uczy jedynie chorej rywalizacji, pracodawcy traktujący pracowników jak ludzi gorszej kategorii... I wreszcie ulica, pełna zawiści, życia na pokaz, obgadywania...
  Z moich obserwacji wynika, że 'udane' powroty to najczęściej ci, którzy i tak zawsze żyli jedną nogą w Polsce: słabo z językiem, praca wśród Polaków, mieszkanie wśród Polaków, zakupy w polskim sklepie, w niedzielę czy sobotę polska szkoła dla dzieci, koniecznie msza w kościele z polskim księdzem albo w takim, do którego chadza najwięcej Polaków, każdy urlop w Polsce i najważniejsze - za całą rozrywkę robi polska TV z satelity... Tym udaje się wrócić, bo oni de facto... mentalnie nigdy nie wyjechali.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX