Poznań. 13 zatrzymanych ws. "afery śmieciowej". Chodzi o porzucanie toksycznych odpadów

13 osób podejrzanych o udział w grupie przestępczej zajmującej się składowaniem i transportowaniem wbrew przepisom niebezpiecznych odpadów zatrzymali wielkopolscy policjanci. Uczestnikom "afery śmieciowej" grozi do 12 lat więzienia.
Zobacz wideo

Dział prasowy Prokuratury Krajowej poinformował w środę, że zatrzymania miały miejsce we wtorek na polecenie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Jednocześnie przeprowadzone zostały przeszukania w 11 miejscach tj. prowadzenia działalności oraz zamieszkania zatrzymanych.

- Osoby zatrzymane usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej jak również popełnienia przestępstw przeciwko środowisku i dokumentom oraz sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach - podała PK.

Jak ustalono w toku śledztwa, grupa funkcjonowała w latach 2014-2015. Zajmowała się składowaniem i transportowaniem wbrew przepisom niebezpiecznych odpadów w Poznaniu i innych miastach Wielkopolski.

PK podała, że podejrzani działali "w sposób mogący zagrozić życiu lub zdrowiu ludzi oraz spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza i powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym". Powodowali też "bezpośrednie niebezpieczeństwo pożaru i eksplozji materiałów łatwopalnych oraz rozprzestrzeniania się substancji trujących, duszących i parzących zagrażających życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w wielkich rozmiarach". Podejrzani mieli uczynić sobie z popełniania przestępstw stałe źródło dochodu.

"Uzyskane w toku postępowania dowody, w tym liczne opinie biegłych, potwierdziły, że we wszystkich siedmiu ustalonych lokalizacjach składowania odpadów tj. w Poznaniu, Łosińcu, Adamowie, Komornikach i Janikowie warunki i sposób ich gromadzenia mogły spowodować istotne zagrożenia dla ludzi i środowiska naturalnego, a w kilku przypadkach także niebezpieczeństwo wystąpienia pożaru" - podała PK.

Prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie wobec jednej z osób tymczasowego aresztu. Wobec pozostałych podejrzanych zastosowano dozór policji oraz poręczenia majątkowe.

Za zarzucane przestępstwa podejrzanym grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

DOSTĘP PREMIUM