ZNP: pomoc finansowa dla strajkujących nauczycieli będzie wypłacana w wakacje

Nauczyciele i pracownicy oświaty, którzy brali udział w kwietniowym strajku, będą mogli otrzymać pomoc ze społecznego funduszu strajkowego "Wspieram Nauczycieli" najwcześniej pod koniec czerwca - wynika z informacji, którą w środę ZNP przekazał PAP.
Zobacz wideo

Związek Nauczycielstwa Polskiego poinformował, że do tej pory wpłynęło 7 281 wniosków o przyznanie pomocy ze społecznego funduszu strajkowego "Wspieram Nauczycieli".

"To dopiero początek. Spodziewamy się, że wniosków będzie o wiele więcej, ponieważ oddziały ZNP, które je przyjmowały, mają czas do 10 czerwca na ich zaopiniowanie i przesłanie do Warszawy" - – czytamy w informacji ZNP.

Nauczyciele i pracownicy oświaty (niebędący członkami związków zawodowych), którzy po kwietniowym strajku znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej mogli składać wnioski o przyznanie wsparcia w oddziałach ZNP do 31 maja.

Trwa opiniowanie wniosków

Związek wyjaśnił, że zgodnie z regulaminem społecznego funduszu strajkowego, "oddziały ZNP mają 10 dni na zaopiniowanie wniosku i przesłanie go do komisji powołanej przez Sekretariat ZG ZNP (czyli do 10 czerwca br.). To oznacza, że - uwzględniając czas na dotarcie wszystkich przesyłek - Społeczny Komitet będzie mógł dokonać oceny wszystkich wniosków, które wpłynęły najwcześniej w drugiej połowie czerwca. Rok szkolny kończy się 19 czerwca.

11 kwietnia został uruchomiony rachunek bankowy ZNP, na który wpływają dobrowolne wpłaty na rzecz pracowników oświaty biorących udział w kwietniowym strajku. Na koncie funduszu znajduje się 8 506 603 zł. Podziału tych środków dokona Społeczny Komitet "Wspieram Nauczycieli".

Kto może liczyć na wsparcie?

Zgodnie z decyzją komitetu pomoc finansowa w kwocie 500 zł obejmuje osoby, które: przystępując do strajku, nie należały do związków zawodowych; strajkowały minimum 9 dni (połowę czasu strajku); nie dostały wynagrodzenia za czas strajku; znalazły się w trudnej sytuacji materialnej.

Społeczny Komitet "Wspieram Nauczycieli" tworzą m.in.: szefowa organizacji pracodawców Konfederacja Lewiatan Henryka Bochniarz, współzałożycielka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Halina Bortnowska, językoznawca prof. Jerzy Bralczyk, muzyk i publicysta "Newsweeka" Zbigniew Hołdys, publicyści "Gazety Wyborczej" Piotr Pacewicz i Wojciech Maziarski, były pierwszy prezes SN prof. Adam Strzembosz, pisarka Olga Tokarczuk i publicysta m.in. "Polityki" i dziennikarz TOK FM Jacek Żakowski.

Ogólnopolski strajk nauczycieli i pracowników oświaty zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych trwał od 8 do 27 kwietnia. Uczestniczyli w nim członkowie ZNP, Forum Związków Zawodowych, część nauczycieli należących do Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność oraz nauczyciele niezrzeszeni.

W początkowej fazie strajku brało w nim udział niemal 75 proc. placówek w całym kraju. Najwięcej w województwie kujawsko-pomorskim (87,72 proc.), najmniej zaś w podkarpackim (55,17 proc.).

Strajk został zawieszony, a nie zakończony - co podkreślał pod koniec kwietnia szef ZNP Sławomir Broniarz. Przedstawiciele związku nie podpisali porozumienia z rządem i - jak sami mówili - dają rządzącym czas do września. Nauczyciele domagali się podwyżek wynagrodzenia zasadniczego i zadeklarowali, że jeśli rząd nie zaproponuje im konkretnych rozwiązań w tej sprawie - wznowią protest.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM