Upał nie odpuszcza. IMGW wydaje ostrzeżenia i zapowiada burze

Fala upału przechodzi przez Polskę. Z powodu wysokich temperatur w niektórych szkołach skrócono lekcje. W wielu miastach postawiono kurtyny wodne. IMGW wyprowadza ostrzeżenia pierwszego stopnia dla północno-zachodnich regionów Polski.
Zobacz wideo

W czwartek w Polsce od 23 stopni Celsjusza na Podhalu i Helu do 29-31 w centrum kraju. Zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże. Jak informuje IMGW, po południu we wschodniej części kraju i na południu, a późnym popołudniem także na krańcach zachodnich przelotne opady deszczu oraz burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz na ogół do 20 mm, jedynie na Podlasiu, Mazurach i zachodzie Dolnego Śląska do 30 mm. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni, w czasie burz w porywach do 80 km/h.

Czwartek będzie kolejnym dniem z wysokimi temperaturami. W wielu miastach władze zdecydowały o wystawieniu kurtyn wodnych. Takie decyzje podjęto m.in. w Poznaniu, Szczecinie i Warszawie. W stolicy Wielkopolski zdecydowano się też na wysłanie do miasta polewaczek, które mają schładzać chodniki. Są szkoły, w których z powodu upałów skrócone zostały lekcje. Takie decyzje podjęli dyrektorzy niektórych placówek w Zielonej Górze oraz szkoły w Bezrzeczu koło Szczecina.

Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, czwartek będzie najgorętszy na Pomorzu, Pomorzu Zachodnim, Kujawach i w woj.lubuskim.

Eksperci przypominają, by unikać przebywania na słońcu pomiędzy godzinami 10 a 16, pamiętać o piciu wody oraz o nakryciu głowy. W czasie upałów nie można zostawiać w samochodach dzieci oraz zwierząt. 

Pogoda. Piątek także z wysokimi temperaturami

Według prognoz w piątek czeka nas tylko o kilka stopni niższa temperatura. Jutro w Polsce od 20-23 stopni nad morzem i na Podhalu, do 28 na Suwalszczyźnie. Na przeważającym obszarze kraju ma być od 24 st.C do 27 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, na północnym wschodzie kraju południowo-wschodni, na pozostałym obszarze z kierunków zachodnich, w Wielkopolsce i Lubuskiem także północny. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

Meteorolodzy ostrzegają, że spodziewać się można burz z gradem.

Prognozy na przyszły tydzień mówią o... jeszcze wyższych temperaturach niż obecnie.

Czytaj też: Początek czerwca i pierwsze utonięcia. RCB apeluje o rozwagę>>>

TOK FM PREMIUM