Parada Równości 2019. Wśród 40 tysięcy uczestników będzie prezydent Warszawy. Nie ma zgłoszeń dot. kontrmanifestacji

Już w najbliższą sobotę ulicami Warszawy przejdzie 19. Parada Równości. Organizatorzy spodziewają się ok. 40 tysięcy uczestników. Pierwszy raz w historii wydarzenie odbędzie się pod patronatem prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego. Jak informuje ratusz, kontrmanifestacji nie zgłoszono.
Zobacz wideo

Pierwsza Parada Równości odbyła się w stolicy w 2001 roku. Tegoroczna zacznie się w najbliższą sobotę (8 czerwca) o godzinie 15 z ulicy Świętokrzyskiej (między metrem Świętokrzyska a ul. Emilii Plater), niedaleko Pałacu Kultury i Nauki. Uczestnicy zgromadzenia przejdą ulicą Marszałkowską do placu Konstytucji, później pójdą ul. Waryńskiego, al. Armii Ludowej, al. Niepodległości, Chałubińskiego do Alej Jerozolimskich i wrócą przed Pałac Kultury i Nauki.

Już od godziny 10 otwarte będzie Miasteczko Równości. - Szykujemy całodniowy piknik, który będzie dużo większy niż w poprzednich latach dlatego, że zajmujemy cały Park Świętokrzyski - mówiła w TOK FM Julia Maciocha, prezesa fundacji Wolontariat Wolności i współorganizatorka imprezy. Na terenie miasteczka pojawi się około 40 wystawców, głównie przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy opowiedzą o swojej działalności na rzecz równości. - Będzie też masa innych atrakcji: strefa gastronomiczna, strefa dla dzieci, strefa sportowa. Chcemy po prostu, żeby ten dzień był fajnym rodzinnym piknikiem - podkreślała Maciocha.

Władze miasta przestrzegają mieszkańców przed utrudnieniami w ruchu. W trakcie przemarszu ulice mogą być zamknięte, a komunikacja miejska będzie kierowana na objazdy najbliższą możliwą trasą.

Parada Równości 2019. Nie zgłoszono żadnych kontrmanifestacji

Jak informuje nas Magdalena Łań z biura prasowego warszawskiego ratusza, organizatorzy Parady Równości zgłosili, że w imprezie może wziąć udział około 40 tys. uczestników. To będzie największe zgromadzenie spodziewane tego dnia w Warszawie. W sumie - jak podaje ratusz - na sobotę 8 czerwca, w okolicach centrum miasta zarejestrowano 11 zgromadzeń. - Zgromadzeń, które w swoim celu miałyby wpisaną kontrmanifestację wobec Parady Równości, nie zarejestrowaliśmy - podkreśliła Magdalena Łań. - Są trzy zgromadzenia popierające paradę zgłoszone w okolicach PKiN, kilka mniejszych, zupełne niezwiązanych z tym tematem oraz jedno zgromadzenie zgłoszone przez środowisko Pro Life, które odbędzie się przy placu Konstytucji - precyzuje urzędniczka.

>> CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Rzeszowa zakazał Marszu Równości. "Względy bezpieczeństwa"

Warto jednak pamiętać, że polskie prawo daje możliwość zorganizowania zgromadzenia spontanicznego, którego nie trzeba wcześniej zgłaszać w urzędzie gminy. Ustawa o zgromadzeniach podkreśla jednak, że jego uczestnicy nie mogą zakłócać przebiegu zgromadzeń już wcześniej zgłoszonych w innych trybach (zwykłym bądź cyklicznym).

Parada Równości. Pierwszy patronat prezydenta miasta

Parada Równości odbywa się w Warszawie od 2001 roku. Po raz pierwszy w historii wydarzenie będzie miało oficjalny patron prezydenta miasta. - Mamy potwierdzoną obecność prezydenta Rafała Trzaskowskiego, który razem ze mną otworzy paradę - podkreśliła w TOK FM Julia Maciocha.

Przypomnijmy, w 2004 roku ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński (PiS) zakazał parady. W dniu, kiedy miała się odbyć, przed stołecznym ratuszem zorganizowano protest pod hasłem Wiec Wolności. Również rok później nie było zgody prezydenta Kaczyńskiego - parada odbyła się jednak jako zgromadzenie nielegalne.

Kolejna prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) parady równości nie zakazywała, ale - mimo próśb - nie chciała udzielić jej patronatu prezydenta miasta.

Parada Równości 2019. Wsparcie ambasadorów

Przygotowania do tegorocznej parady są na ostatniej prostej. Jak mówiła w TOK FM Maciocha, w tym roku idą one znacznie sprawniej niż w latach ubiegłych. Poparcie dla wydarzenia - oprócz władz miasta - okazują też prywatne firmy i przedsiębiorstwa. Oficjalny udział w paradzie zapowiedział m.in. producent lodów Ben&Jerry's, który w centrum miasta umieścił baner w kolorach tęczy i napisem "Małżeństwa dla wszystkich, bo miłość nie wyklucza".

Otwarty list popierający paradę przed kilkoma dniami wystosowali też urzędujący w Polsce ambasadorowie z ponad 50 państw.

"Uznajemy przyrodzoną i niezbywalną godność każdej jednostki, zgodnie z treścią Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Szacunek dla tych fundamentalnych praw, zawartych w zobowiązaniach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz obowiązkach i standardach Rady Europy i Unii Europejskiej, jako wspólnot praw i wartości, zobowiązuje rządy do ochrony wszystkich swoich obywateli przed przemocą i dyskryminacją oraz do zapewnienia im równych szans" - czytamy w dokumencie.

List został przekazany organizatorom parady. Podpisy pod nim złożyli m.in. przedstawiciele Niemiec, Grecji, Holandii, Albanii, Australii czy Wielkiej Brytanii.

TOK FM PREMIUM