Będzie odcinkowy pomiar prędkości na moście Poniatowskiego w Warszawie

W środę została wszczęta procedura ogłoszenia postępowania na zainstalowanie na moście Poniatowskiego systemu odcinkowego pomiaru prędkości. Dokumenty dotyczące przetargu zostały przesłane do opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. System może być uruchomiony jeszcze w tym roku.

"Ruszamy z oczekiwanym przez warszawianki i warszawiaków procesem poprawy bezpieczeństwa na moście Poniatowskiego i przetargiem na zakup urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości. Wierzę, że uda się znaleźć wykonawcę, który zbuduje system jeszcze w tym roku" –- przekazał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w komunikacie.

System odcinkowego pomiaru prędkości, który zostanie zainstalowany na moście i wiadukcie Poniatowskiego, zostanie kupiony przez Warszawę i przekazany do użytkowania Głównemu Inspektoratowi Transportu Drogowego.

Jak podali stołeczni urzędnicy, system pomiaru prędkości na moście i wiadukcie zostanie podzielony na cztery odcinki - po dwa dla każdego kierunku ruchu. Dzięki temu obejmie także pojazdy, które korzystają z węzła przy Wisłostradzie. Pomiary będą prowadzone automatycznie przez całą dobę, a dane, które będą zbierane przez urządzenia, trafią bezpośrednio do Systemu Centralnego Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego.

"Jednym z kryteriów stawianych instalowanym urządzeniom będzie również możliwość ustawiania osobnych progów prędkości dla wszystkich kategorii pojazdów i dla różnych zakresów czasu" - poinformowano w komunikacie.

Reakcja na wypadki

Most Poniatowskiego to jedna z najniebezpieczniejszych dla pieszych i rowerzystów przepraw mostowych w Warszawie. We wrześniu 2018 roku 17-letnika rowerzystka spadła z chodnika w tym miejscu wprost pod koła samochodu. Zginęła na miejscu. Po wypadku stołeczna drogówka patroluje przeprawę zdecydowanie częściej. Funkcjonariusze prowadzą zadania w ramach służb ponadnormatywnych, za które płaci ratusz. Od początku roku na moście było 89 takich patroli. Mundurowi sprawdzili 1170 aut i kierowców, nałożyli 406 mandatów, a 34 osobom zatrzymali prawa jazdy.

Most Poniatowskiego jest jedną z najstarszych istniejących przepraw w Warszawie. Codziennie w obie strony pokonuje go niemal 55 tys. pojazdów.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM