Kędzierzyn-Koźle. Trwa akcja ratownicza. Strażacy szukają dwóch osób

Ponad 80 ratowników od kilkunastu godzin szuka dwóch osób, które mogą znajdować się pod gruzami kamienicy w Kędzierzynie-Koźlu w województwie opolskim. Według wstępnych ustaleń przyczyną eksplozji mógł być wybuch gazu.
Zobacz wideo

Ekipy ratownicze cały czas przeszukują teren kamienicy, w której doszło do wybuchu. Budynek zawalił się po eksplozji, do której doszło wieczorem. Jedna osoba została ciężko ranna.  W rozmowie z TOK FM brygadier Leszek Morkis z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu podkreślił, że akcja potrwa jeszcze przynajmniej kilka godzin. 

- Wpuściliśmy do środka psy ratownicze, ale ich wskazania były nieprecyzyjne. Podjęliśmy decyzję o przeszukaniu budynku - tłumaczył. 

Kędzierzyn-Koźle: wybuch gazu w kamienicy. Pod gruzami mogą być ludzie

Według wstępnych ustaleń przyczyną eksplozji mógł być wybuch gazu. Dziś nadzór budowlany oceni stan kamienicy i określi, czy nadaje się ona do remontu.

Zawalona kamienica w Kędzierzynie-Koźlu

W piątek nad ranem strażakom udało się ugasić pożar w kamienicy, w której doszło do eksplozji. Do wybuchu na drugim piętrze starej kamienicy w sąsiedztwie kozielskiego rynku doszło w czwartek, kwadrans po dziewiętnastej. Przypadkowym świadkom udało się wyprowadzić z budynku starszą kobietę. Na miejscu błyskawicznie zjawili się pierwsi strażacy, którzy wynieśli z płonącego już domu ciężko rannego mężczyznę.

Pożar objął drewnianą konstrukcję dachu i wnętrze budynku. Na skutek pożaru i wybuchu zarwał się strop między drugim a pierwszym piętrem. W budynku mogą znajdować się jeszcze dwie osoby.

Do Kędzierzyna-Koźla przyjechały wyspecjalizowane jednostki ratownicze z Brzegu, Grodkowa i Jastrzębia Zdroju. Na miejscu jest około stu strażaków. Jeszcze w czwartek w nocy próbowano rozpocząć przeszukanie gruzowiska przy pomocy specjalnie przeszkolonego psa, jednak ze względu na trwający pożar i niepewny stan budynku poszukiwania musiano przerwać.

Około godziny trzeciej nad ranem udało się ugasić ogień. Obecnie trwają prace nad umocnieniem domu przy pomocy belek wspierających jego nadwyrężoną konstrukcję.

Przybyły na miejsce wojewoda Adrian Czubak powiedział, że w piątek, w porozumieniu z władzami samorządowymi zostanie opracowany plan pomocy wszystkim poszkodowanym. O tym, czy będzie możliwy remont kamienicy, zadecydują eksperci z nadzoru budowlanego. Z noclegu w jednym z miejscowych hoteli skorzystały trzy osoby ewakuowane z okolicy miejsca zdarzenia.

Nie wiadomo jeszcze, co było przyczyną eksplozji. Budynek był zasilany z sieci gazowej, jednak strażacy nie wykluczają innych możliwości.

DOSTĘP PREMIUM