Od początku czerwca utonęło 18 osób. A przed nami kolejny bardzo ciepły weekend

Jak podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, od początku czerwca do czwartku utonęło 18 osób. Najwięcej, bo aż sześć - w niedzielę.
Zobacz wideo

Z informacji podanych przez RCB wynika, że w sobotę utonęły trzy osoby, w niedzielę - sześć, w poniedziałek - dwie, we wtorek - jedna, w środę - cztery, a w czwartek dwie.

W związku z utonięciami RCB przypomina o zasadach bezpiecznego przebywania nad wodą, takimi jak zakaz skakania do wody w nieznanych miejscach czy też wchodzenia do niej po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających.  

RCB wskazuje również, że należy pływać tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Przestrzega przed wypływaniem daleko od brzegu na dmuchanym materacu i zaleca, aby zawsze stosować się do poleceń ratowników. Nie należy też wchodzić do wody, kiedy jest się rozgrzanym przez słońce. Tymczasem prognoza na nadchodząca weekend mówi, że będzie go bardzo dużo, temperatury sięgną 30 stopni Celsjusza.

Zabójczy alkohol

Od lat jedną z najczęstszych przyczyn utonięć jest alkohol. Dlatego, widząc, że osoba nietrzeźwa chce wchodzić do wody, należy zaalarmować służby. Eksperci ostrzegają też, by z rozwagą reagować na to, że ktoś tonie. Brawurowa akcja pomocy, przecenienie własnych sił może się skończyć tragicznie i ratujący może także utonąć.

Warto przypomnieć ubiegłoroczne statystyki. Od 1 kwietnia do końca wakacji utopiło się 358 osób. To, jak informowało RCB, najwięcej od 2015 roku.

TOK FM PREMIUM