Upały w Polsce. 34 stopnie na termometrach, a temperatura odczuwalna może być jeszcze wyższa. Szkoły skracają lekcje

We wszystkich województwach obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. Temperatura maksymalna w dzień może wynieść nawet 33 stopnie. Z tego powodu niektóre szkoły zdecydowały się skrócić lekcje.
Zobacz wideo

Upalnie nie będzie jedynie w południowych powiatach Śląska, Małopolski i Podkarpacia. Na pozostałym obszarze temperatura maksymalna w dzień może wynieść nawet 33 stopnie. Jednak odczuwalna temperatura może być wyższa niż ta na termometrach.

Wiele szkół z powodu gorąca zdecydowało się skrócić zajęcia. Już wczoraj było jasne, że cztery poznańskie szkoły skrócą lekcje do 30 minut. Podobne decyzje podejmują też dyrektorzy innych szkół w regionie m.in. w Wągrowcu, Trzciance i Koninie. Decyzję o skróceniu bądź odwołaniu lekcji podejmuje dyrektor na podstawie zgody organu prowadzącego, czyli wójta, burmistrza lub prezydenta. Ministerstwo edukacji przypomniało, że dyrektor ma prawo do podjęcia takiej decyzji, ale najpierw powinien spróbować innych sposobów, jak np. zasłanianie okien roletami.

Upały w Polsce. Ostrzeżenia IMGW

Alert drugiego stopnia wydano dla województw: opolskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, dolnośląskiego (bez południowej części), podlaskiego (zachodnia część) oraz podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego (bez południowej części), a także warmińsko-mazurskiego i lubelskiego (bez wschodniej części).

W dzień temperatura maksymalna w miejscach objętych ostrzeżeniami wyniesie od 29 do 33 st. W nocy będzie spadać do 17-20 st. Zgodnie z prognozami ostrzeżenia mają obowiązywać co najmniej do środy do godz. 20.

W południowych powiatach Dolnego Śląska oraz wschodnich woj. podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i lubelskiego obowiązują z kolei alerty stopnia pierwszego. Tam maksymalna temperatura osiągnie od 29 do 33 st., a w nocy 16-18 st.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, by w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy. Nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu - przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.

TOK FM PREMIUM