Skierniewice będą mieć wodę w kranie. Tej nocy nie będzie przerwy w dostawie

50 tys. mieszkańców Skierniewic nie wiedziała długo, czy zostaną wieczorem bez wody. Problemy z wodą miasto ma od 8 czerwca, bo jej zużycie jest dwa razy większe niż zwykle.
Zobacz wideo

O tym, czy woda będzie w kranach dzisiaj po godz. 18, Zakład Wodociągów miały zdecydować godzinę wcześniej. Tej nocy nie będzie przerwy w dostawie wody - zapadła w końcu decyzja. Między 23 a 3.30 w kranach będzie jednak zmniejszone ciśnienie - informuje tamtejszy Zakład Wodociągów.

Skierniewicki Zakład Wodociągów apeluje o używanie wody tylko do podstawowych potrzeb. Mówi o tym jego prezes Jacek Pełka: - Wykorzystywanie jej tylko do celów sanitarno-bytowych. Prosimy o niewykorzystywanie wody do podlewania ogródka i innych celów niezwiązanych z potrzebami życiowymi człowieka..

Problemy mogą być jeszcze przynajmniej przez dwa dni, do 13 czerwca. - Na czwartek zapowiadane są deszcze. Kiedy pojawiają się w Skierniewicach, zużycie wody spada o 50 proc. - mówi prezes.

Jak mówi Pełka, na to, że w mieście może zabraknąć wody, wskazywały już dokumenty sprzed ponad 20 lat. - Przeglądałem ekspertyzę hydrologiczną z 1997 r., która mówiła, że należy podjąć działania w ciągu najbliższych lat, bo mogą nastąpić braki w dostawach wody, nie tylko w okresie letnim, ale również w pozostałych okresach, świątecznych i przedświątecznych. Zużycie wody jest wtedy ponadnormatywne – mówi prezes, który pracuje w firmie od 2015 r. - Potrzeba jest regeneracja studni i budowa nowych. Mamy osiem, które tracą na wydajności.

DOSTĘP PREMIUM