Słupki rtęci pokażą nawet 34 stopnie. IMGW wydało ostrzeżenia II stopnia dla całego kraju

We wszystkich województwach obowiązuje w środę drugi stopień zagrożenia w związku z panującymi w Polsce upałami - alarmuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Zobacz wideo

W środę temperatura niemal w całej Polsce przekroczy 30 stopni Celsjusza. "Najchłodniej" będzie na południu (27 stopni w Zakopanym). Najgoręcej zaś na Dolnym Śląsku: 34 stopnie.

W ciągu dnia zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. Zacznie się zwiększać po południu na zachodzie kraju. Na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej miejscami mogą wystąpić silne burze z gradem.

Ostrzenia drugiego stopnia

Ostrzeżenia drugiego stopnia wydane przez IMGW ważne są do godzin wieczornych. Obejmują wszystkie województwa.


Jak informuje IMGW, ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem oznacza, że może stanowić on zagrożenie dla zdrowia i życia. Spodziewane są również zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu - mogą zdarzyć się omdlenia i duże zmęczenie. Szczególnie narażone są dzieci i osoby starsze.

Zalecana jest ostrożność oraz śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. "Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych" - apeluje Instytut.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca od kilku dni, by w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

Podczas upałów nie można zostawiać dzieci w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu - przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.

Bez opieki w autach nie powinno się zostawiać również zwierząt, o czym przypomniała w środę m.in. stołeczna policja.

Jak przetrwać podróż w upale?

W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej komendy stołecznej funkcjonariusze przypominają, aby w trakcie upałów dobrze przygotować się do jazdy samochodem. "Jeżeli jedziemy samochodem bez klimatyzacji, warto robić częściej przerwy. W ich trakcie warto przemyć twarz i kark chodną wodą" - wskazują.

Zalecają też, aby w przypadku dalekich podróży zabierać ze sobą odpowiednią ilość płynów. "W samochodzie powinna być butelka wody, dzięki temu jeśli znajdziemy się w korku lub zepsuje nam się klimatyzacja, a w najgorszym przypadku samochód, woda może pomóc w uzupełnieniu płynów w organizmie. To bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa" - wyjaśniają.

Ta "dobra pogoda" nie powinna mylić kierowców, mimo że często stwarza złudne wrażenie większego bezpieczeństwa na drodze. W upały nadal należy zachowywać uwagę i nie przesadzać z prędkością jazdy.

TOK FM PREMIUM