Chcą zablokować marsz równości w Poznaniu. Zgłoszono ponad 30 kontrmanifestacji

Na miesiąc przed planowanym marszem równości w Poznaniu w tamtejszym urzędzie miasta zarejestrowano już ponad 30 kontrmanifestacji. Zostały one zgłoszone w ciągu zaledwie kilku minut.
Zobacz wideo

Tegoroczny poznański marsz równości ma się odbyć w sobotę 6 lipca. Będzie głównym punktem Pride Week, czyli całego cyklu różnych wydarzeń poświęconych środowisku LGBT. Organizatorem imprezy jest stowarzyszenie Grupa Stonewall.

Do urzędu miasta w Poznaniu zgłoszono już ponad 30 kontrmanifestacji. Wszystkie planowane są na 6 lipca - w dniu marszu równości. Mają się odbyć m.in. w parku Marcinkowskiego, przy placu Wiosny Ludów czy na skwerze Rabina Akiwy Egera.

Kontrmanifestacje - jak mówił TOK FM Maciej Kubiak z Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego - zostały zgłoszone do ratusza w ciągu zaledwie kilku minut. - Czas wpłynięcia wyniósł około trzech minut - doprecyzował.

Niewykluczone jednak, że część ze zgłoszonych zgromadzeń nie odbędzie się. Tak było m.in. w marcu, gdy różne organizacje zgłosiły w poznańskim urzędzie chęć zorganizowania 87 stacjonarnych zgromadzeń po to, aby zablokować legalną manifę. 

Podobnie było także z ubiegłorocznym marszem równości. Jak przypomina "Gazeta Wyborcza", rok temu do ratusza również wpłynęło ponad 30 zgłoszeń dotyczących chęci zorganizowania kontrmanifestacji, a ostatecznie odbyła się tylko jedna z nich.

- Ustawa nie przewiduje żadnej sankcji wobec osoby, która zgłosiła zgromadzenie, nie przeprowadziła go i nie odwołała - mówi Kubiak.

Coraz więcej marszów równości i tolerancji w Polsce

W tym Parada Równości odbyła się już m.in. w Warszawie, pierwszy raz pod patronatem prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego. W stolicy nie zgłoszono żadnych kontrmanifestacji.

Kilka tygodni temu przedstawiciel Kampanii Przeciw Homofobii przekonywał w TOK FM, że w Polsce jest "rekordowo rosnącą liczbę różnych marszów równości i tolerancji, które organizowane są w całej Polsce". Jak mówił Slava Melnyk, w ubiegłym roku w całej Polsce odbyło się 17 marszów popierających osoby LGBT. W tym roku już ponad 20. - Wydaje mi się, że w Europie nie mieliśmy takiej sytuacji, żeby tyle miast nagle stwierdzało: my chcemy u siebie zrobić marsz równości - powiedział.

DOSTĘP PREMIUM