Abp Charles Scicluna spotka się dziś z polskimi biskupami. To ekspert od spraw nadużyć seksualnych w Kościele

Abp Charles Scicluna będzie dziś uczestniczył w zebraniu Konferencji Episkopatu Polski. To właśnie on ujawnił skalę przestępstw seksualnych przeciwko nieletnim w chilijskim Kościele.
Zobacz wideo

Duchowny, który znany jest jako papieski ekspert do walki z przestępstwami seksualnymi w Kościele, spotka się w piątek z polskimi biskupami podczas zebrania Konferencji Episkopatu Polski. Ma wygłosić czterogodzinne przemówienie i wyjaśnić nowe papieskie przepisy dotyczące walki z problemem wykorzystywania seksualnego dzieci przez duchownych.

Ochrona dzieci i młodzieży jest motywem przewodnim dwudniowych obrad Konferencji Episkopatu Polski. - Nie mamy sygnałów, że abp Scicluna przyjeżdża w celu rozliczenia biskupów. Przyjął nasze zaproszenie, żeby przekazać nam swoją wiedzę i doświadczenie w zwalczaniu wykorzystywania seksualnego w Kościele - mówił w rozmowie z  PAP prymas Polski abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony małoletnich.

Jak tłumaczył, nie należy wiązać wizyty papieskiego wysłannika z premierą filmu dokumentalnego braci Sekielkich “Tylko nie mów nikomu”, który ujawnił przypadki przestępstw seksualnych w polskim Kościele. Prymas przypomniał, że Scicluna był zaproszony do Polski znacznie wcześniej, a celem jego wizyty miało być edukowanie, a nie rozliczanie kościelnych hierarchów.

O abp. Charlesie Sciclunie zrobiło się naprawdę głośno w 2018 roku. Został osobiście wyznaczony przez papieża Franciszka, aby poprowadzić śledztwo w episkopacie w Chile. Chodziło o osobisty nadzór nad dochodzeniem, które miało ustalić nie tylko skalę przestępstw seksualnych wobec nieletnich, ale również zmowy służącej jej ukrywaniu.

Efektem pracy abp. Charlesa Scicluny był raport, który liczył 2300 stron. Opublikowanie go sprawiło, że do dymisji poddało się 31 aktywnych oraz 3 emerytowanych biskupów. Duchowni nie tylko używali swojej pozycji, aby móc wykorzystywać seksualnie nieletnich, ale także kryli siebie nawzajem oraz niszczyli dowody swoich występków. Był to pierwszy przypadek, gdzie cały episkopat narodowy podał się do dymisji przez jeden skandal.

DOSTĘP PREMIUM