Wyniki egzaminów gimnazjalnych i po ósmej klasie. CKE podała ostateczne dane

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wyniki egzaminów po ósmej klasie szkoły podstawowej i - po raz ostatni w historii - po egzaminie gimnazjalnym. Te ostatnie wypadły nieco gorzej, niż w ubiegłym roku.
Zobacz wideo

Uczniowie, którzy w kwietniu przystąpili do egzaminu gimnazjalnego, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 63 procent punktów. W matematyce poszło nieco gorzej - zdobyli 43 procent.

Za zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie średni wynik uzyskany przez uczniów to 59 procent punktów, a za zadania z przedmiotów przyrodniczych - 49 procent punktów.

Lepiej gimnazjaliści poradzili sobie z językami obcymi. Z angielskiego na poziomie podstawowym uzyskali średnio 68 procent punktów, z niemieckiego - 51 procent, z rosyjskiego - 59 procent, z francuskiego - 72 procent, z hiszpańskiego - 73 procent, a z włoskiego - 64 procent.

Najwyższe wyniki. Z danych CKE wynika, że 100 procent punktów uzyskało: z historii i WOS-u - 2455 uczniów (0,7 procent), z języka polskiego - 1500 uczniów (0,4 procent), z przyrody - 2015 uczniów (0,6 procent), z matematyki - 2325 (0,7 procent).

Wyniki skomentował minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. - Z tego co wiem, te arkusze były zrozumiałe, ale jednocześnie sprawdzały różne fragmenty wiedzy i umiejętności, co jest bardzo ważne z punktu widzenia diagnozy, czego jeszcze warto byłoby w nieco większym stopniu nauczyć na zajęciach - powiedział.

Tegoroczne wyniki gimnazjalistów są nieco gorsze od tych, które uzyskali rok temu. W 2018 roku z języka polskiego zdobyli średnio 68 procent, z matematyki - 52 procent, z historii i WOS-u - 59 procent, a z przedmiotów przyrodniczych - 56 procent.

Tegoroczna sesja egzaminu gimnazjalnego była ostatnią w historii. W związku ze zmianą struktury szkół od 1 września 2019 roku gimnazja przestaną istnieć.

Wyniki egzaminu po ósmej klasie

Jeśli chodzi o wyniki egzaminu po ósmej klasie szkoły podstawowej, najlepiej - podobnie jak w przypadku gimnazjalistów - wypadł język polski. Uczniowie uzyskali z niego średnio 63 procent punktów. Z matematyki natomiast zdobyli średnio 45 procent.

Oprócz tego, uczniowie zdawali tylko język obcy. I tak z angielskiego zdobyli średnio 59 procent punktów, z niemieckiego - 42 procent, z rosyjskiego - 48 procent, z francuskiego - 61 procent, z hiszpańskiego - 56 procent, a z włoskiego - 58 procent.

Najwyższe wyniki. 100 procent punktów uzyskało: 2084 (0,6 procent) uczniów z języka polskiego, 4911 (1,4 procent) - z matematyki i 10 840 (3,1 procent) z języka angielskiego.

Ósmoklasiści i uczniowie ostatnich klas gimnazjów - wspólnie będą się teraz strać o przyjęcie do szkół średnich. Ale będą się uczyć w odrębnych klasy.

>> CZYTAJ TAKŻE: Podwójny rocznik w szkołach średnich. W liceach w Warszawie zabraknie 7 tysięcy miejsc

Minister: System egzaminowania sprawdza się

Egzamin gimnazjalny zdawało ponad 345 tys. uczniów, a ósmoklasisty ponad 372 tys. - To dobry moment podsumowania i pokazania, że ten system egzaminowania zewnętrznego sprawdza się i nie należy tu wprowadzać poważniejszych zmian - powiedział w piątek szef MEN.

Tegoroczne egzaminy ósmoklasistów i gimnazjalistów odbywały się w czasie strajku nauczycieli. Mimo to, w zdecydowanej większości placówek odbyły się one bez przeszkód. Jedynie w przypadku testu gimnazjalnego z języka polskiego - nie odbył się w trzech szkołach.

- Poza tym, że gratuluję uczniom dobrze zdanych egzaminów, chciałbym bardzo podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że egzaminy odbyły się zgodnie z założonym harmonogramem. Dyrektorom, którzy organizowali te egzaminy, nauczycielom i wolontariuszom, którzy w trudnych momentach nie opuścili uczniów - powiedział Dariusz Piontkowski.

TOK FM PREMIUM