Interaktywna mapa ze śmiertelnymi wypadkami. Policja: Na razie jest pusta, oby taka została

Policja przygotowała interaktywną mapę z wypadkami. Narzędzie ma służyć do pokazania miejsc, w których doszło do wypadków śmiertelnych w czasie wakacji i uświadomić kierowcom, że do tego typu tragicznych zdarzeń dochodzi wszędzie, również w pobliżu ich miejsca zamieszkania.
Zobacz wideo

Interaktywna mapa wypadków pojawiła się na stronie Komendy Głównej Policji we wtorek - na razie jest pusta. Ma być aktualizowana od drugiego dnia wakacji. W dniu wypadku - jego miejsce będzie oznaczane kolorem czerwonym. Kolejnego dnia – zmieni się na kolor czarny i taki pozostanie na mapie do końca wakacji.

Policjanci zaznaczają, że gdyby taka mapa została stworzona przed ubiegłorocznymi wakacjami, pojawiłyby się na niej 592 punkty.

- Ten prosty przyrząd internetowy pozwoli w bardzo klarowny sposób wyobrazić sobie, że wypadki drogowe nie są tylko w telewizji i w internecie, tylko one są obok mnie - mówił na konferencji Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP. Wyraził też nadzieję, że interaktywne narzędzie dotrze do tych, do których nie docierają liczby i wykresy.


- Musimy zrobić wszystko, żeby na tej mapie było jak najmniej punktów. Na tej mapie nikt nie chce być, ale jak tu wszyscy jesteśmy każdy wie, że ktoś się tam pojawi. Musimy zrobić wszystko, żeby na koniec wakacji ta mapa wyglądała inaczej niż na koniec 2018 roku - mówił policjant.

Fakty i mity bezpieczeństwa w ruchu drogowym

Kobryś zaznaczył, że w ramach dalszych wakacyjnych działań policjanci zainicjują internetowe dyskusje na temat faktów i mitów dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Mają być one prowadzone w każdy czwartek.

>> Czytaj także: Doradcy nachodzą rodziny, spisują dane z krzyży. Walka o odszkodowanie po wypadku to droga przez mękę

- Pierwszy mit mówi, że jeśli jest dobra pogoda, dobre warunki to znaczy, że jest bezpiecznie na drodze - powiedział Kobryś. Zaznaczył, że podczas ubiegłorocznych wakacji 74 proc. wypadków drogowych miało miejsce przy dobrej pogodzie, 84 proc. podczas braku opadów zaś 85 proc. wypadków miało miejsce w czasie dnia, a więc przy dobrym oświetleniu.

Kobryś poinformował, że działania pod hasłem "Bezpieczne Wakacje" oficjalnie ruszą 19 czerwca. Policjanci szczególną uwagę będą zwracać na przekraczanie prędkości oraz wykroczenia w relacji kierowca-pieszy. Będą także badać stan trzeźwości oraz sprawdzać stan techniczny pojazdów.

TOK FM PREMIUM