Tysiące gimnazjalistów dostało złe wyniki egzaminów. Błąd w systemie OKE

Przez błąd informatyczny Okręgowa Komisja Egzaminacyjna musiała zmienić wyniki egzaminów gimnazjalnych z matematyki. Sprawa dotyczy co dziesiątego ucznia z Mazowsza ze stwierdzoną dysleksją.
Zobacz wideo

O błędzie w wynikach egzaminów poinformowała nas słuchaczka. Syn pani Joanny liczył na prawie 89 punktów z matematyki, bo sprawdził swoje odpowiedzi z kluczem zamieszczonym w jednej z gazet. Dużo niższy wynik był dla niego niemałym zaskoczeniem.

Okazało się, że to nie jedyny taki przypadek, a do warszawskiej komisji zaczęli zgłaszać się kolejni rodzice, żądając wglądu w prace. - Spodziewaliśmy się wyniku około 95 proc., natomiast rezultat przyszedł 72 proc. - mówi reporterowi TOK FM matka jednego z gimnazjalisty.

Pracownicy komisji już po pierwszych zgłoszeniach wykryli błąd, który powstał podczas łączenia wyników zadań otwartych i zamkniętych przez system. Tym sposobem jedni mieli wynik wyższy, inni niższy niż powinni.

Błąd w systemie informatycznym

- Pracowaliśmy całą noc, udało się ten błąd zlokalizować, naprawić i wygenerować nowe zaświadczenia - mówi dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej Anna Frenkiel.

Do błędu doszło przy przetwarzaniu wyników w systemie informatycznym, a dokładniej - przy przenoszeniu wyników z systemu e-oceniania do systemu, w którym publikowane są wyniki uczniów.

- Podejrzewamy, że któryś z informatyków, który wprowadzał te wyniki, źle kliknął. Jest to tzw. e-ocenianie, egzaminatorzy siedzą w domach, każdy specjalizuje się w jakimś zadaniu. My potem musimy zaimportować wyniki do naszej bazy - wyjaśniła dyrektor OKE.

Poprawione zaświadczenia uczniowie (a chodzi o około 9 tys. gimnazjalistów) mają dostać w środę. Komisja zapewnia, że pozostałe wyniki uczniów są prawidłowe.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM