Warszawę czeka obywatelski panel klimatyczny. "Warto poświęcić komfort jazdy samochodem, żeby żyło nam się dobrze"

- Jeżeli ponad 80 proc. panelistów przychyli się do jakiejś decyzji, to trzeba będzie ją wdrożyć - zapewniła organizatorka warszawskiego paneli klimatycznego w audycji TOK FM. Nawet jeśli paneliści wpadną na pomysł, aby po Warszawie od następnego dnia nie można było jeździć samochodem.
Zobacz wideo

W Warszawie ma odbyć się obywatelski panel klimatyczny, na który zgodę wyraził już prezydent Rafał Trzaskowski. Sama inicjatywa Warszawskiego Panelu Klimatycznego powstała na początku kwietnia. Jak będzie wygląda?

- Losujemy spośród mieszkańców Warszawy reprezentatywną grupę, zbieramy ich, przedstawiamy im problem, eksperci z nimi rozmawiają i ci ludzie zastanawiają się, jak rozwiązać ten problem.
Powinniśmy wystartować na początku jesieni - mówiła Karolina Woźniak z Warszawskiego Panelu na antenie TOK FM. 

Wyjaśniła, że panel wypracowuje rekomendacje, które mają być wdrożone. - Jeżeli ponad 80 proc. panelistów przychyli się do decyzji, to jest to decyzja, którą trzeba wdrożyć - zapewniła. Nawet jeśli paneliści wpadną na pomysł, aby po Warszawie od następnego dnia nie można było jeździć samochodem.


- Jako Młodzieżowy Strajk Klimatyczny zdecydowaliśmy się włączyć w tę inicjatywę. Sprawa dotyczy całego miasta, całej społeczności, dlatego postanowiliśmy się zjednoczyć i pójść do prezydenta Warszawy - powiedział Tytus Kiszka. Dodał, że panel klimatyczny daje mandat do ambitnych działań. - Ambitnych i trudnych - nadmienił dziennikarz TOK FM Paweł Sulik.  

- W Lublinie zostało wypracowane rozwiązanie, żeby centrum było zamknięte dla samochodów, więc to nie jest coś, czego ludzie nie chcą. Warto poświęcić komfort jazdy samochodem, żeby za kilka lat żyło nam się przynajmniej porównywalnie dobrze jak teraz - przekonywała Karolina Woźniak. Jej zdaniem, widać gołym okiem, że ruch klimatyczny na całym świecie rośnie i Polska nie jest odosobniona.

Ogólnopolski klimatyczny panel obywatelski służy też radą merytoryczną i pomocą każdej grupie, która taki panel chce zorganizować w swoim mieście.

DOSTĘP PREMIUM