Błąd mazowieckiej komisji egzaminacyjnej. 9 tys. uczniów prawidłowe wyniki egzaminu dostało w dniu zakończenia roku szkolnego

Problem dotyczył uczniów z Mazowsza. Większość poszkodowanych już dostało prawidłowe zaświadczenia. - Są jeszcze trzy szkoły, do których kurierzy dostarczą zaświadczenia, bo uroczystość zakończenia roku szkolnego odbywa się tam po południu. Ale jesteśmy pewni, że dostaną je wszyscy na czas - poinformowała dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie.
Zobacz wideo

Jak wyjaśnia dyrektorka OKE w Warszawie Anna Frenkiel, zawinił system, bo błędnie sumował wyniki z zadań otwartych i zamkniętych. Trzeba więc było powtórne wczytanie do systemu informatycznego wyników za rozwiązanie zadań otwartych. Kłopoty dotyczyły wyłącznie uczniów z zaświadczeniem o dysleksji.

- Gimnazjaliści z Mazowsza otrzymali w dniu zakończenia roku szkolnego prawidłowe wyniki egzaminu z matematyki. Poprawione zaświadczenia we wtorek zostały przekazane do szkół, tak, aby uczniowie mogli je otrzymać w dniu zakończenia roku szkolnego wraz ze świadectwem. Są jeszcze trzy szkoły, do których kurierzy dostarczą zaświadczenia w środę, bo uroczystość zakończenia roku szkolnego odbywa się tam po południu, ale jesteśmy pewni, że dostaną je wszyscy na czas - dodała.

E-ocenianie egzaminów z matematyki wprowadzono w 2015 roku.– Najpierw w czterech komisjach egzaminacyjnych, a w kolejnych latach w całym kraju. Pozwoliło to nauczycielom na sprawdzanie prac w domach. Wcześniej egzaminatorzy, zwykle powołani do tego nauczyciele, poprawiali egzaminy w wyznaczonych szkołach. Teraz, za pośrednictwem specjalnego programu, dostają zeskanowane arkusze przez internet prosto do domów. System nie jest jednak połączony z systemami, w których okręgowe komisje zbierają wyniki.

Liczba otrzymanych punktów na egzaminie w tym roku ma duże znaczenie przy rekrutacji, bo w związku z tzw. kumulacją roczników (o miejsca ubiegają się gimnazjaliści i ósmoklasiści) szkoły są wyjątkowo oblegane.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM