Nowy raport znanego think tanku. Polskie drogi najniebezpieczniejsze w Europie

Polskie drogi są najniebezpieczniejsze w Europie, a nasi kierowcy mają poważny problem z przekraczaniem dozwolonej prędkości - wynika z raportu ETSC.
Zobacz wideo

Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) to największy think tank w Europie zajmujący się bezpieczeństwem drogowym. Co roku przedstawia swój raport o stanie bezpieczeństwa na drogach nie tylko w krajach Unii Europejskiej, ale także w Norwegii czy Izraelu. Polska nie wypada w nim najlepiej. – W raporcie przedstawiono trzyletnie wskaźniki liczby ofiar na miliard kilometrów przejechanych przez samochody. Z tego zestawienia wynika, że śmierć na drogach najczęściej wydarza się w Polsce – czytamy w portalu brd24.pl. Wskaźnik dla Polski to 14,6 – najwyższy w całym zestawieniu. Średnia dla całej UE wynosi 5,8.

Należy zauważyć, że Polacy przekazali ETSC jednak o dwa lata starsze dane niż większość krajów objętych zestawieniem. - Nasze trzyletnie wskaźniki objęły okres 2013-2015. Tymczasem większość danych z innych krajów pochodzi z lat 2015-2017. Z kolei część krajów (m.in. Bułgaria, Litwa, Rumunia, Słowacja) nie przekazała danych – odnotowuje portal brd24.pl.

W nowym raporcie ETSC pokazano też inne wskaźniki obrazujące bezpieczeństwo na drogach. Jeden z najważniejszych to liczba śmierci w wypadkach na milion mieszkańców. Polska z wynikiem 74 znajduje się w ogonie Europy, choć są kraje pod tym względem gorsze od naszego.

Prędkość największym problemem

Badacze ETSC zwracają uwagę, że największym problemem kierowców w Polsce jest przekraczanie prędkości. - W 2017 roku aż 75 procent obserwowanych pojazdów miało większą niż dopuszczalną – 50 km/h – prędkość na drogach miejskich. 40 procent kierowców przekraczało prędkość w terenie niezabudowanym (90 km/h), a 62 procent kierowców jechało autostradą szybciej niż 140 km/h – czytamy w raporcie ETCS. Badacze zaznaczyli też, że według wstępnych danych z 2018 r. wygląda na to, że nie nastąpiła żadna redukcja prędkości.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM