Nowy raport znanego think tanku. Polskie drogi najniebezpieczniejsze w Europie

Polskie drogi są najniebezpieczniejsze w Europie, a nasi kierowcy mają poważny problem z przekraczaniem dozwolonej prędkości - wynika z raportu ETSC.
Zobacz wideo

Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) to największy think tank w Europie zajmujący się bezpieczeństwem drogowym. Co roku przedstawia swój raport o stanie bezpieczeństwa na drogach nie tylko w krajach Unii Europejskiej, ale także w Norwegii czy Izraelu. Polska nie wypada w nim najlepiej. – W raporcie przedstawiono trzyletnie wskaźniki liczby ofiar na miliard kilometrów przejechanych przez samochody. Z tego zestawienia wynika, że śmierć na drogach najczęściej wydarza się w Polsce – czytamy w portalu brd24.pl. Wskaźnik dla Polski to 14,6 – najwyższy w całym zestawieniu. Średnia dla całej UE wynosi 5,8.

Należy zauważyć, że Polacy przekazali ETSC jednak o dwa lata starsze dane niż większość krajów objętych zestawieniem. - Nasze trzyletnie wskaźniki objęły okres 2013-2015. Tymczasem większość danych z innych krajów pochodzi z lat 2015-2017. Z kolei część krajów (m.in. Bułgaria, Litwa, Rumunia, Słowacja) nie przekazała danych – odnotowuje portal brd24.pl.

W nowym raporcie ETSC pokazano też inne wskaźniki obrazujące bezpieczeństwo na drogach. Jeden z najważniejszych to liczba śmierci w wypadkach na milion mieszkańców. Polska z wynikiem 74 znajduje się w ogonie Europy, choć są kraje pod tym względem gorsze od naszego.

Prędkość największym problemem

Badacze ETSC zwracają uwagę, że największym problemem kierowców w Polsce jest przekraczanie prędkości. - W 2017 roku aż 75 procent obserwowanych pojazdów miało większą niż dopuszczalną – 50 km/h – prędkość na drogach miejskich. 40 procent kierowców przekraczało prędkość w terenie niezabudowanym (90 km/h), a 62 procent kierowców jechało autostradą szybciej niż 140 km/h – czytamy w raporcie ETCS. Badacze zaznaczyli też, że według wstępnych danych z 2018 r. wygląda na to, że nie nastąpiła żadna redukcja prędkości.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (168)
Bezpieczeństwo na drogach raport. Wypadki, przekraczanie prędkości
Zaloguj się
 • goldberg

  Oceniono 31 razy 21

  Żulnia wyklęta odzyskała godność, ochlała się taniego browca, odpaliła sławomira na cały głos przez subwoofer z tesco i wsiadła w 20-o letnie passaty za "pińcet plós" a teraz wszystkim pokaże jak to jest w sercu europy.

 • globalne.ocieplenie

  Oceniono 20 razy 14

  To niemożliwe, u nas się jeździ szybko ale bezpiecznie, a ten wykres został sfałszowany!

 • lodzermensz1

  Oceniono 16 razy 12

  Niemożliwe.
  Przecież królewski szczep piastowy to najlepsi kierowcy pod słońcem. Na drogach poruszają się rozważnie, bezpiecznie, przewidując potencjalne niebezpieczeństwo. Są pełni sympatii i uprzejmi dla innych użytkowników drogi. Wszyscy rozumieją, że ograniczenie w terenie zabudowanym jest przyjęte dla dobra pieszych, ustępują sobie, nigdy nie wyprzedzają na trzeciego i nigdy nie świecą długimi na tych, którzy ich zdaniem zbyt wolno wyprzedzają ciężarówki na autostradzie. Utrzymują też bezpieczny odstęp, by móc awaryjnie zahamować, w razie jakiegoś niebezpieczeństwa.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 16 razy 12

  Nie ma niebezpiecznych dróg. Są tylko niebezpieczni ludzie. To czyni te drogi niebezpiecznymi.

 • obeznany

  Oceniono 17 razy 11

  Nie bez powodu mamy na świecie opinię prostaków i przygłupów.
  To, co wyprawiamy na drogach to tylko jeden z tego przejawów.

  Syf i eksplozja głupoty na naszych drogach, tak jak w naczyniach połączonych wynika i warunkuje służalstwo wobec klechów i przełożonych, traktowanie dzieci i ludzi słabszych jak przygłupów, totalne odlody ludzi, którzy dostali choć trochę "waadzy" albo wpływów, vide szczeniackie i prymitywne zachowania polityków, nowobogackich, lekarzy, sędziów itd. itd.

  Polska to niestety stan umysłu.

 • gosc-km

  Oceniono 12 razy 10

  „Zmieścisz się... śmiało”

 • kar.as

  Oceniono 9 razy 7

  Każdy mój wyjazd poza miasto powoduje, że jestem świadkiem kilkudziesięciu niebezpiecznych zdarzeń na drodze. Zazwyczaj są to przekraczenia prędkości połączone z wykonywaniem niebezpiecznego manewru. Policji - od ostatniego roku - jakby nie było. Co jest z tę służbą do k... nędzy?

 • smd48

  Oceniono 10 razy 6

  Te dane obalaja teze, ze glowna przyczyna wypadkow samochodowych w PL byly zle drogi. Teraz mamy znacznie lepsze drogi a sytuacja nie ulegla poprawie. Mysle, ze glownym powodem jest stan umyslowy Polakow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX