Pierwszy dzień lata z ostrzeżeniami IMGW. Groźne burze z gradem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że burze z gradem mogą wystąpić w południowo-wschodniej części Mazowsza, na Lubelszczyźnie, Ziemi Świętokrzyskiej, na Podkarpaciu, Śląsku i w Małopolsce. Burz należy się spodziewać w woj. zachodniopomorskim, a burz z gradem na Mazowszu, Podlasiu.
Zobacz wideo

IMGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem dla południowo-wschodniej części Mazowsza, Lubelszczyzny, Ziemi Świętokrzyskiej oraz Podkarpacia, Małopolski i Śląska. Wiatr może wiać w porywach do 80 km/h.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że należy się spodziewać wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Instytut zaleca dużą ostrożność, śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej, przestrzeganie wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia.

Natomiast ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami wydano dla części woj. zachodniopomorskiego. Natomiast ostrzeżenie przed burzami z gradem dotyczy Mazowsza i Podlasia.

Pogoda. Przyjdzie lekkie ochłodzenie

Polska pozostaje w ciepłej masie powietrza, która stopniowo od północnego zachodu jest wypierana przez chłodniejsze powietrze polarne morskie. Dziś (w piątek) ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1001 hPa i będzie rosnąć. Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. W trakcie burz miejscami prognozowana suma opadów na Mazowszu, Podlasiu i Ziemi Łódzkiej do 30 mm, na południowym wschodzie kraju do 40 mm, a lokalnie na Roztoczu i Podkarpaciu do 50 mm.

Temperatura maksymalna od 19°C, 20°C na Pomorzu oraz Nizinie Szczecińskiej, od 23°C do 26°C na przeważającym obszarze kraju, do 28°C na południowym wschodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na północnym wschodzie zmienny, na pozostałym obszarze północno-zachodni. W czasie burz wiatr w porywach do 80 km/h.

W nocy z piątku na sobotę we wschodniej i południowej części kraju zachmurzenie umiarkowane, początkowo duże i przelotne opady deszczu oraz zanikające burze. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko w centrum początkowo duże i możliwy przelotny deszcz. Na Podlasiu i Lubelszczyźnie prognozowana suma opadów w czasie burz do 20 mm, możliwy grad. Temperatura minimalna na zachodzie i północy od 11°C do 15°C, na pozostałym obszarze od 16°C do 18°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

DOSTĘP PREMIUM