Politycy PiS krytycznie o RPO: Powinien stawać w obronie ofiar, a w tym przypadku broni zbrodniarza. To chyba są kpiny

Zdaniem szefa gabinetu premiera Morawieckiego podczas zatrzymania Jakuba A. nie było "żadnych rzeczy, które można byłoby skrytykować". W ten sposób Marek Suski skomentował stanowisko RPO, w którym oceniono, że użyte przez policję środki wobec 22-latka podejrzanego o zabójstwo w Mrowinach wydają się nieproporcjonalne i mają charakter pokazowy.
Zobacz wideo

Na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich opublikowano w środę komunikat Krajowego Mechanizmu Prewencji i Tortur - którego zadania wykonuje RPO - dotyczący okoliczności aresztowania Jakuba A. podejrzanego o zabójstwo w Mrowinach 10-letniej Kristiny. Według Adama Bodnara, użyte przez policję środki wydają się nieproporcjonalne i miały charakter pokazowy. Jak zaznaczył RPO, zastosowanie kajdanek zespolonych i chwytu obezwładniającego było niepotrzebne, ponieważ zatrzymany nie stawiał oporu.

Stanowiskiem RPO "bardzo zdziwiony" jest szef gabinetu premiera Morawieckiego - Marek Suski. - Jest to zbrodnia straszliwa - ludzie zwyrodniali postępują w ten sposób. Ich zatrzymanie przez policję i przesłuchanie - jest w tym wypadku - jak najbardziej naturalne. Mówienie o tym, że można się nim było zaopiekować i stawanie w obronie, że przesłuchanie było nie o tej porze, której by sobie życzył pan Rzecznik jest dziwne - ocenił w TVP1 szef gabinetu premiera.

- Zbrodniarz, który morduje dziecko ze szczególnym okrucieństwem, to jak ma być taktowany? Mają po niego przyjechać i powiedzieć: +zapraszamy pana do radiowozu+? To chyba są kpiny - podkreślił Suski.

Według polityka Prawa i Sprawiedliwości RPO powinien interweniować w obronie poszkodowanych i ofiar, a w tym przypadku - jak ocenił szef gabinetu premiera - Bodnar broni zbrodniarza. - Dziwne, chyba nie po to jest Rzecznik Praw Obywatelskich. (...) Tutaj jest zwyrodniały morderca, który został potraktowany zgodnie z procedurami - dodał.

Jak stwierdził Suski, ws. zatrzymania Jakuba A. "nie było żadnych rzeczy, które można byłoby skrytykować". - Nie był bity, prześladowany, poniżany. On był po prostu zatrzymany - powiedział.

"Dość szokujące"

Głos w sprawie zabrał też szef KPRM Michał Dworczyk. Jak stwierdził, to co zrobił Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar jest skrajnie nieodpowiedzialne, gdzieś są granice politycznego zaangażowania i rzecznik przekroczył po raz kolejny tę granicę. 

Dworczyk podkreślił, że to policja podejmuje decyzje, jakie środki bezpieczeństwa powinno się podjąć podczas aresztowania. - Zastanawiam się, co by było, gdyby któryś z funkcjonariuszy ucierpiał wskutek tego, że (podejrzany) nie miałby założonych kajdanek - powiedział w Radiu Zet. - Człowiek, który jest oskarżony o zabójstwo dziesięciolatki, który jest niebezpiecznym przestępcą - wszystko na to wskazuje - powinien być zgodnie z przepisami transportowany w taki sposób, żeby zapewnić bezpieczeństwo otoczeniu i jemu samemu - podkreślił szef kancelarii premiera.

Sąd, przypomnijmy, że podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny został aresztowany na trzy miesiące. We wtorek komisja penitencjarna zdecydowała, by 22-latkowi nadać status więźnia niebezpiecznego. Jakub A. przebywa więc w jednoosobowej, monitorowanej całą dobę celi mieszkalnej, która jest kontrolowana częściej niż inne cele.

Mężczyzna został zatrzymany w niedzielę po południu. Wieczorem został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy na przesłuchanie. Prokuratura postawiła mu zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem - z motywacji zasługującej na szczególne potępienie, ze znieważeniem zwłok - oraz zarzut podżegania wcześniej innej osoby do udziału w zabójstwie.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (18)
Suski krytycznie o RPO: Powinien stawać w obronie ofiar, a w tym przypadku broni zbrodniarza
Zaloguj się
 • Zbigniew Bielec

  Oceniono 8 razy 4

  Politycy PIS schlebiają najniższym, krwiożerczym instynktom swojego katolickiego(?!) elektoratu.

 • Lester Greelack

  Oceniono 2 razy 2

  To jest Rzecznik Praw OBYWATELSKICH. Motłoch pisowski nie chce dostrzec, że oskarżony o to morderstwo nadal jest obywatelem i ma swoje prawa.

 • jkl54

  Oceniono 6 razy 2

  Pisuary na czele z Suskim nie potrafią ani słuchać, ani czytać ze zrozumieniem...skąd oni się wszyscy wzięli, niemożliwe żeby w narodzie było tylu kretynów, a moze jednak....

 • zmiana

  Oceniono 6 razy 2

  Zwyrodnialcy Suskiego są pokazywani ku chwale trzymających władzę. Żeby każdy widział, że mogą się pastwić nad każdym, który wpadnie w ich łapy. Podobne obrazki są pokazywane bardzo często. Kilka uzbrojonych po zęby bestii wlecze człowieka w żaden sposób nie mogącego się bronić. Jak ktoś by tak wlókł psa, byłby oskarżony o zezwierzęcenie. Wyobraźcie sobie co robią z zatrzymanymi na komendach, w pomieszczeniach bez kamer, gdy trudno im udowodnić bestialstwo popierane przez najwyższych zwierzchników.

 • Jan Kot

  Oceniono 6 razy 2

  Czy pisowcy są tacy głupi ?. Czy nie widzą że większość policjantów to sadyści i psychopaci?. Normalny człowiek nie szuka ,,pracy" gdzie można bezkarnie bić i poniżać ludzi.

 • tegepe

  Oceniono 8 razy 2

  Tłusta Suska nie rozumie, że zbrodniarz też człowiek i zasługuje na humanitarne traktowanie. A polska policja słynie z brutalności.

 • hipo krater

  Oceniono 8 razy 2

  Jak się ma deficyt intelektu, to trudno jest zrozumieć oczywistą oczywistość, że zadaniem panstwa nie jest znęcanie się nad obywatelem, którego jeszcze nawet sąd nie skazal i nic mu nie udowodnił. To jedynie Zbyszek uznał, że jego wina jest ponad wszelką wątpliwość. Ale on na szczescie nie jest ani sędzią, ani Bogiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX